روزبه میرابراهیمی- نیویورک، سازمان ملل: جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه نظارت بر نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، که ماه جون سال جاری میلادی رسما به این سمت برگزیده شد، اولین گزارش خود را در ماه اکتبر منتشر کرد. انتخاب او به این سمت در شرایطی صورت گرفت که عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه پیشین سازمان ملل در همین سمت در فوریه ۲۰۱۸ به شکل غیره‌منتظره‌ای در لاهور پاکستان فوت کرد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه نظارت بر حقوق بشر در جمهوری اسلامی بر مبنای قطعنامه شورای حقوق بشر که هر سال به رای گذاشته می‌شود، موظف است تا سالانه دو گزارش تفصیلی به سازمان ملل ارائه کند. یکی به شورای حقوق بشر و دیگری به کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل. با توجه به شرایط پیش آمده برای خانم جهانگیر، آقای جاوید از نیمه راه مسوولیت این ماموریت را برعهده گرفت. گزارش ماه اکتبرش اولین گزارشش و نشست عمومی‌اش با اعضای کمیته سوم در اواخر ماه اکتبر هم اولین حضورش در این نشست به عنوان گزارشگر ویژه بود.

طبق روال، در ابتدای این نشست، گزارشگر ویژه در قالب سخنرانی کوتاهی گزارشی از مهم‌ترین یافته‌هایش ارائه می‌دهد و دغدغه‌ها و نگرانی‌هایش را برجسته می‌کند. در ادامه به کشور موضوع ماموریت (جمهوری اسلامی ایران) این فرصت داده می‌شود تا به پاسخ بپردازد. در ادامه رئیس جلسه بر اساس کشورهای ثبت‌نام کرده به هر کشوری این فرصت را می‌دهد تا نظر موافق با مخالف خود را با اصل ماموریت و یا رویکرد و موضوع خاصی در گزارش، در صحن علنی کمیته سوم بیان کند. در نهایت فرصت دوباره‌ای به گزارشگر ویژه داده می‌شود تا به سوالات یا موضع‌گیری‌ها مطرح شده از سوی کشور هدف و یا دیگر اظهار نظر کنندگان پاسخ دهد. در انتها نیز فرصت کوتاهی برای کشور موضوع ماموریت وجود دارد تا حرف آخر را بزند.

در نشست امسال کشورهای نروژ، کانادا، سوئیس، بریتانیا، اتحادیه اروپا، چک، آمریکا و آلمان در موافقت با نگرانی‌های گزارشگر سخن گفتند و کشورهای کره شمالی، روسیه، چین، بروندی، کوبا، ونزوئلا، بلاروس و سوریه در مخالفت با اصل ماموریت سخن گفتند و ایجاد چنین ماموریتی را «سیاسی» و غیرسازنده نامیدند.

طبق برنامه اعلام شده، قطعنامه پیشنهادی کانادا که به محکومیت نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی اختصاص دارد، در ماه نوامبر (احتمالا ۱۵ نوامبر) به رای گذاشته خواهد شد.  

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان