روزنامه معروف و قدیمی «الحیاه» عربستان سعودی در تاریخ ۳ مارس مقاله‌ای با عنوان فوق منتشر کرده است. عبدالعزیز السوید روزنامه نگار اهل سعودی در این مقاله نوشته است: مشترکات ما بر مردم و سرزمین عراق بیش از تفاوت های ماست. اختلافات ما هم اگر از سوی مذهب و اجنبی ها تغذیه نشود کمرنگ خواهد شد. حمله آمریکا و بریتانیا به عراق بسیار دردناک، غیرفابل فراموشی و عامل اول سیطره ایران بر آن است. اگر موافقت واشگتن نبود ایران بر عراق مسلط نمی‌شد.

ایران قبل از حمله آمریکا به عراق نیز از طریق سازمان مذهبی و مسلح خود را برای تسلط بر این کشور آماده کرده بود. ایران بسیاری از سیاستمداران سنی و شیعه را در مفاصل قدرت در عراق به کار گرفته است.

حال همانطور که محسن رضایی گفته دو برابر ۲۲ میلیارد دلار هزینه ای که در سوریه کرده را از طریق کنترل کامل تجارت این کشور پس خواهد گرفت. ایران تجربه عراق را در سوریه تکرار خواهد. در عراق از حمله آمریکا بهره برد و در سوریه نیز از لشکرکشی روسیه.

بهبود مناسبات اقتصادی، فرهنگی و رسانه ای کشورهای خلیج و عربی با عراق امری مطلوب و ضروری است.، اما معضل ایران تنها با این راه، نخواهد شد بلکه باید این کشور را از ثمرات این گشایش محروم کرد تا میدان تهران شکوفا نشود.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان