استار، به قلم تونی بورمن: مقاله، مروری‌ست بر مستند خط مقدم پی‌بی‌اس با عنوان «رقبای تلخ، ایران و عربستان سعودی» که حاصل دوسال خبرنگاری پژوهشی مارتین اسمیت است و آنلاین قابل تماشاست. او با سفر به هفت کشور خاورمیانه و گفتگو با سرانی چون وزرای خارجه ایران و عربستان تلاش کرده به پرسش‌هایی در باب رقابت بر سر قدرت در خاورمیانه پاسخ بدهد.
مقاله با چند پرسش اساسی آغاز می‌شود که جنگ فاجعه‌بار بعدی در جهان کجا رخ خواهد داد؟ و چه چیزی باعث آن خواهد شد؟ با نام‌بردن کشورهای درگیر در جنگ‌های خاورمیانه، احتمال جنگ بعدی نیز در همین نقطه خواهد بود، و رقابت رو به رشد میان قدرتمندترین کشورهای منطقه – ایران و عربستان سعودی – چیزی است که باعث آن می شود. ریشه‌های تاریخی اختلاف ایران و عربستان سعودی بر سر رهبری مسلمین جهان به قرن هفتم بر می‌گردد. اما ریشه‌های جدید اختلاف به بهار عربی برمی‌گردد. نویسنده رویکرد اوباما و ترامپ را مقایسه می‌کند: اوباما باور داشت که همسایه‌ها باید یاد بگیرند که قسمت کنند» ولی ترامپ علنا و یکطرفه از عربستان حمایت می‌کند و ممکن است یک تنه برجام را به هم بریزد.

نویسنده درباره تقسیم قدرت و جنگ‌های نیابتی توضیح می‌دهد، و با استناد به این مستند می‌گوید که از یک میلیون کشته در طول دهه گذشته‌ی خارمیانه، کمتر کسی ایرانی و یا عربستانی بوده است. سپس به نقش تخریبی غریبی‌ها در ثبات خاورمیانه می‌پردازد و دست‌داشتن سازمان‌های سی‌ا و ام‌آی‌6 در کمک به شاه و خلع قدرت مصدق را شاهدی بر دخالت مخرب غرب می‌داند.

مقاله با گفته‌ی جواد ظریف درباره روابط ایران و امریکا خاتمه می‌یابد که متاسفانه اگر مردم قصد کنند که جریانات تاریخی را به یاد نیاورند، حافظه‌ی تاریخی خیلی بدی از  خود به نمایش می‌گذارند.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان