راشیا تودی: در این مقاله به دعواهای لفظی میان ایران و سوریه اشاره شده؛ سپس با تحلیل برخی از تحلیلگران روسی که جنگ را محتمل نمی‌بینند و اشاره به نقش حائل روسیه در میان ایران و اسراییل، در نهایت نتیجه‌گیری شده که شاید ترامپ به ایران حمله کند تا درس عبرتی به کره‌ی شمالی بدهد.  

مقاله با این جمله آغاز می‌شود که با وجود تنش میان ایران و اسراییل، جنگ میان این دو محتمل نیست ولی همیشه خطر «قوی سیاه» هست؛ این که امریکا ایران را بکوبد تا برای بقیه درس عبرتی باشد.

یک مقام ایرانی اشاره کرده بود که اسراییل را با خاک یکسان می‌کنیم که مطمئن شویم نتانیاهو زنده نخواهد ماند؛ در عوض یک مقام اسراییلی هم پاسخ داد که چه قدر خوب می‌شود اگر سید حسن نصرالله رهبر حزب‌الله را بکشیم. لیندسی گراهام، سناتور امریکایی پس از آن هشدار داد که اسراییل در حال تدارک جنگ علیه لبنان است. تمام این بازی‌های لفظی به خاطر جریانات اخیر است که در سوریه اتفاق افتاده و دو قدرت منطقه عزم یکدیگر را در پهنای سوریه آزمایش می‌کنند.

پس از آن به گفته‌های تحلیل‌گرانی چون ماریانا بلنسکایا و ایرینا فدراوا اشاره شده که هیچ‌کدام جنگ تمام عیار را محتمل نمی‌بینند. سپس به نقش روسیه اشاره شده که با هر دو کشور رابطه خوبی دارد ولی به باور بالماسف نمی‌خواهد یک سوریه قدرتمند و بالکانیزه شده در همسایگی داشته باشد که گنگ‌های شبه‌نظامی در آن جولان می‌دهند. شرایط ثبات ممکن است با دخالت امریکا به هم بریزد؛ مقاله با استناد به بالماسف این‌گونه نتیجه می‌گیرد که اوباما که برده جایزه  صلح‌ شده بود در حمله به لیبی دست داشت. حالا که ترامپ راس کار است ممکن است به خاطر خطرناک بودن کره‌ی‌شمالی به ایران حمله کند که درس عبرتی به بقیه بدهد.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان