مجله اینترتنی اِسلِیت در روز ۶ فوریه در مقاله‌ای با عنوان اگر قرارداد ایران اشتباه بود چه؟، به موضوع قرارداد هسته‌ای ایران پرداخته است. نویسنده در این مطلب ضمن اشاره به نگرانی‌های متحدان عربِ آمریکا نسبت به سیاست هسته‌ای اوباما در قبال ایران به این موضوع تاکید کرده که ممکن است اشتباهاتی صورت گرفته باشد. جنگ پیش آمده در یمن یکی از نتایج مستقیم این دل‌نگرانی‌ها بود، دقیقاً سال بعد از عقدِ قرارداد.

در بخش دیگری از این مطلب می‌خوانیم: هیچ کس تاکنون به صراحت اعلام نکرده است که پشتیبانی تیم اوباما از قراردادِ ایران ایده‌ی (بهایی) بدی بود برای جنگی که به وضوح تصور می‌شد روی بدهد، اما در آن زمان به‌طور گسترده‌ای به آن پرداخته می‌شد. با توجه به درگیری‌های فرقه‌ای خاورمیانه از ۲۰۱۵، اکنون بسیار سخت است که بگوییم اوباما در مورد اولویت‌بندی معامله با ایران نسبت به اولویت‌های دیگر تصمیم درستی گرفته است. امتیازی که ایالات متحده مجبور به اعطای آن شد تا به توافقی برسد که گفته شده در آن موقع لازم بود تا از بدترین حالت – ایرانِ دارای سلاح هسته‌ای ایران ـ جلوگیری شود. بدترین حالت چه می‌توانست باشد؟ چنانچه هم اتفاق می‌ا‌فتاد.

به دنبال توافق هسته‌ای، عربستان سعودی و امیرنشینان خلیج فارس با کمک ایالات متحده، قدم در جنگ وحشیانه و مخرب یمن برای جلوگیری از دست‌اندازی‌های ایران در حیاط خلوت خود نهادند. بسیج‌کردن فرقه‌گرایی ضد شیعی حرکتی آشنا در تلاش برای مهار و انزوای ایران است. در هر گونه توجه در مورد اولویت‌های اوباما در خاورمیانه، باید به بخش قابل‌ ملاحظه‌ای از میراث او، یعنی بحران سوریه، پرداخت.

این مطلب در پایان نتیجه گرفته که این بازبینی به این معنا نیست که ترامپ بایستی قرارداد را از بین ببرد. به علاوه، پایان دادن به این قرارداد اکنون هیچ تأثیری بر مقابله با فرقه‌گرایی نخواهد دشت. اگر رئیس‌جمهور آینده بخواهد درس‌های پرباری از دوران اوباما بگیرد، این است که ما باید این ایده را که می‌توانیم از مدار خاورمیانه دور بمانیم بر تمام مسائل دیگر حق‌ تقدم داشته باشد. تعامل دیپلماتیک پایدار برای کمک به بازیگران در منطقه به منظور حل و فصل موثر در کشورهایی مانند سوریه، عراق و یمن – و حتی اسرائیل و فلسطین – مدت زیادی طول خواهد کشید و در بهترین شرایط همراه با سرخوردگی بیشتری خواهد بود تا موفقیت. به عبارت دیگر، معامله با ایران را آسان خواهد کرد.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان