شبکه تلویزیونی بین‌المللیِ انگلیسی زبان تی. آر. تی ترکیه در روز ۳۱ ژانویه، در  گزارشی با عنوان عواقب بالقوه‌ی ناگوارِ بیزاری ترامپ از قرارداد هسته‌ای ایران به موضوع خروج آمریکا از این معاهده پرداخته است. گزارشگر در این مطلب ضمن برشمردن مصائب ابرقدرت‌بودن به این موضوع تاکید کرده که اگر آمریکا دوباره تحریم‌های ایران را از سر گیرد احتمالا بر اروپا فشار خواهد آورد تا معاهده را تغییر دهد. این امرممکن است به درگیری بین اسراییل و حزب‌الله بیانجامد.

در بخش دیگری از این مطلب می‌خوانیم: ترامپ واقعا چیزی در مورد خاورمیانه نمی‌داند. درست است شما او را نمی‌خواهید. اما او می خواهد از ایران چهره‌ای شیطانی برای تجارتی سودمند با سعودی‌ها و متحدان عربش نشان دهد. بنابراین او پروژه ایران را رها نخواهد کرد.

بروکسل به جنون ترامپ نیاز دارد تا به رای دهندگانش بگوید مخالفت با او بازگشت به خانه معنی می‌دهد. اما این فقط در مورد سرمایه سیاسی نیست بلکه در مورد تجارت است.

اسرائیل کاملا اذعان کرده است که نمی‌تواند ایرانِ قدرتمند را در منطقه تحمل کند. اگر اقتصاد ایران در نتیجه‌ی تهدید مستقیم تحریم ایران از سوی ترامپ توسعه یابد؛ به‌نحوی‌که، اتحادیه اروپا را مجبور به پشتیبانی زیربنایی از آن کند، پس از آن اسرائیل با جاه‌طلبی‌های خود برای ضربه زدن به حزب الله، با وجود خونریزی‌های  ۲۰۰۶، بر فتیله‌ای بزرگ خواهد دمید.

این مطلب در پایان نتیجه گرفته که ترامپ، کسی که ظاهرا کتاب نمی‌خواند، نیاز به درس تاریخی‌ای در خاورمیانه دارد: هرچه ایالات متحده و شرکای عربی خلیج [فارس] اش به ایران و نایبانش ضربه بزنند، به نظر می‌رسد ایران بزرگ‌تر و قوی‌تر ظاهر می‌شود. صلح در خاورمیانه امکان‌پذیر است. اما فقط زمانی که ترامپ  سیاست “گزیته‌های روی میز” را برای خود نگه دارد و سیاست‌های اتحادیه اروپا رهبری را به دست گیرد، و قدرت اصلی را به دست قدیمی‌ها بسپارد.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان