خبرگزاری فرانسه، ترجمه از ایران‌در‌جهان: طرفداران جناح پیشرو در ایران روز چهارشنبه در پی تظاهراتی اعتراض خود نسبت به جنبش مخالف حکومت که در آن ۲۱ نفر کشته و صدها نفر دستگیر شده‌اند را اعلام کرد.

ناآرامی‌ها، از روز ۲۸ دسامبر در دومین شهر بزرگ ایران، مشهد آغاز شد که هنوز از گسترش خشونت و حمله به اموال عمومی خبری نبود.

بعد از اظهار حمایت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده از معترضین و محکوم کردن حاکمیت ایران، ایالات متحده در حال بررسی تحریم‌های جدید علیه مقامات ایرانی‌ است.

مقامات ایرانی تلاش کرده‌اند تا جنبش اعتراضی را که اولین بار بعد از انتخابات سال ۲۰۰۹ علیه به قدرت رسیدن دوباره محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور محافظه‌کار که به شدت سرکوب شده بود، کوچک جلوه دهند.

محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: «امروز می‌توانیم پایان فتنه را اعلام کنیم.» او استدلال می‌کند که شمار معترضان ضد حکومت در کل کشور بیش از ۱۵ هزار تن نبوده است.

وی با اشاره به مجاهدین خلق، اصلی‌ترین مخالف در تبعید ایران گفت: «بسیاری از اغتشاشگرانی که از روز جمعه به بعد در مرکز فتنه بودند همه آموزش دیده ضد انقلاب و منافقین بودند که دستگیر شدند و به شدت با آنان برخورد خواهد شد.»

سردارجعفری همچنین ادعا کرد که هزاران نفر توسط ایالات متحده آموزش دیده‌اند تا «ناآرامی‌ها در ایران را تحریک کنند.»

شخص اول ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای، «دشمنان» ایران را بدون ذکر نام متهم به تضعیف کشور کرد. در حالی که رئیس‌جمهور حسن روحانی معرتضین را «یک اقلیت کوچک» خواند.

روحانی همچنین از همتای فرانسوی خود امانوئل مکرون خواسته است تا علیه فعالیت‌های مجاهدین که در فرانسه مستقرند اقدام کند.

هر دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا در ایران در برابر تظاهرات مقاومت کرده و آن را نادرست می‌دانند در حالی که ضرورت ایجاب می‌کند راه‌حلی اساسی برای مشکلات اقتصادی به‌ویژه بیکاری ۳۰ درصدی که در میان جوانان است پیدا کنند.

روز چهارشنبه ده‌ها هزار نفر از نیروهای بسیج و طرفداران حکومت در سراسر کشور برای حمایت از رهبران مذهبی خود تظاهراتی را برپا کردند.

معترضان به این تظاهرات حکومتی با تبلیغاتی «مشکل‌ساز» به مقابله برخاسته بودند و تظاهرکنندگان شعارها را به نفع رهبر ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای فریاد می‌زدند: «مرگ بر آمریکا»و  یا «مرگ بر اسرائیل».

در شب‌های سه‌شنبه تا چهارشنبه در تهران نسبتا آرامش برقرار بود و استقرار نیروهای پلیس نیز کمتر قابل مشاهده بود.

علاوه بر این، هیچ اعتراض ضد حکومتی‌ای در روز چهارشنبه گزارش نشده است. مقامات شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام که معترضین از طریق آن اطلاع‌رسانی می‌کنند را نیز مسدود کردند.

در طول اعتراضات عظیم از پنجشنبه تا دوشنبه شب ۲۱ نفر کشته و صدها نفر دستگیر شدند، از جمله ۴۵۰ نفر در تهران.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان