روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن روز ۱۳ دسامبر مقاله‌ای با عنوان «سوالاتی در اردن: چرا ایران ارتباط برقرار نکنیم؟ درحالی‌که “میراث اعتدال” منافع ما را تضمین نمی‌کند و فوبیای سعودی آزاردهنده است» به قلم بسام البدارین، روزنامه نگار اردنی-فلسطینی منتشر کرده است. وی گفته است:

«با اعلام قدس به عنوان پایخت اسرائیل توسط آمریکا، اردن (به عنوان متولی اداره مسجدالاقصی) خود را در وسط میدان این ماجرا احساس کرد. تصمیم ترامپ همچنین باعث تماس های غیرمنتظره حماس با ایران شد و اردوغان شوق نمایندگی جهان اسلام پیدا کرد.

با اینکه اردن از حضور ارتش سوریه که تعداد اعضای شیعه اش افزایش یافته در مرزهای شمالی خود می‌ترسد، اما سعودی با بی‌خیالی گفته که درعا (در جنوب سوریه) مشکلی اردنی است. یکی از اعضای اتاق فکر در امان گفته که چه می‌شد اگر مرا مامور می‌کردید تا با تهران تماس بگیرم. مگر اردوغان نگفت کافی است کمی روی خوش به ایران نشان دهید تا روسیه در جنوب سوریه کمک‌تان کند!

بسیاری معتقدند اردن برای ادامه تلاش گسترده‌ای که در اجلاس استانبول، آغاز کرده است نیاز به جرثقیل ایران دارد، چون میراث اعتدالی اردن ضامن رعایت منافع این کشور از سوی آمریکا و اسرائیل نشده است. همانطور که السیسی و امارات برخلاف میل ریاض، درحال برقراری ارتباط خود با ایران هستند، به نفع اردن هم است که این کار را انجام دهد. اردن با این اقدام همچنین مانع خواهد شد که تنها اردوغان و ایران از دستاورد نشست استانبول بهره ببرند.»

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان