فرانسه ۲۴: نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، روز پنج‌شنبه مدارکی را ارائه داد که ثابت می‌کند با بررسی بقایای موشک پرتاب شده از جانب شورشیان حوثی یمن به سمت عربستان سعودی در روز ۴ نوامبر این موشک‌ها ساخت ایران است.

نیکی هیلی، روز پنج‌شنبه، ۱۴ دسامبر به خبرنگاران گفت: موشکی که از سوی یمن توسط شبه‌نظامیان حوثی توسط پرتاب شد، در ماه گذشته در ایران ساخته شده است. این نخستین بار است که مدارکی مبین بر ساخت تسلیحات ایرانی که به شبه‌نظامیان حوثی در یمن عرضه شده، ارائه می‌شود.

هیلی در ادامه گفت: «این موشک قبل از ارسال به شورشیان حوثی در یمن در ایران ساخته شده است.» وی افزود: «و سپس به‌سمت یک فرودگاه غیرنظامی پرتاب می‌شد که می‌توانست منجر به کشته‌شدن صدها شهروند بی‌گناه در عربستان سعودی شود.»

ایران بلافاصله مدارک تهیه شده توسط واشنگتن را رد کرد. نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد گفت: «ما به طور قطع این اتهام بی‌اساس، غیرمسئولانه، تحریک‌آمیز و مخرب را رد می‌کنیم.»

سازمان ملل متحد در گزارش اخیر خود در مورد شلیک موشک‌های حوثی به عربستان سعودی، به بررسی بقایای موشک‌ها اشاره کرد که در ایران ساخته شده‌اند. سازمان ملل متحد می‌گوید قادر به شناسایی تامین کننده موشک یا واسطه‌های بالقوه نیست و بر ادامه کار تحقیقاتی خود تاکید دارد.

منبع

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان