«المصریون» به عنوان یکی از پرمخاطب ترین روزنامه‌های مصری در داخل و خارج این کشور در تاریخ ۸ دسامبر مقاله‌ای تحت عنوان « انقلاب پاییز عربستان سعودی» به قلم سعدالدین ابراهیم جامعه‌شناس ۸۱ ساله مصری، استاد دانشگاه آمریکایی قاهره و رئیس مرکز پژوهش‌های ابن خلدون منتشر کرده است. او در این مقاله نوشته است:

«حکام سعودی از زمان تاسیس این دولت توسط محمد بن عبدالوهاب در قرن ۱۸ از انقلاب و شکوفایی انقلابیون بیزار و به شدت محافظه کار بوده‌اند. بهار عربی آنها را بشدت نگران کرد. بزرگان این خانواده سعی کردند کارکنان خود در دستگاه های دولتی را با مال و رشوه راضی کنند. …

نسل جدید مانند محمد بن سلمان صلاح در این دیدند که انقلاب به رهبری خودشان و با مشارکت جوانان کشور انجام گیرد. برای همین اقداماتی مانند دادن آزادی های اجتماعی و رهاسازی اقتصاد از قید نفت و غیره انجام داده‌اند.

یکی از این اهتمام‌هایی که آنها به خرج داده‌اند، تغییر در سیاست خارجی برای مواجهه با خطرات بالفعل و بالقوه از جمله از سوی بزرگ‌ترین همسایه‌شان؛ یعنی ایران و همچنین جدی گرفتن خطر حوثی‌های مورد حمایت ایران در جنوب غربی سعودی بوده است.

مرگ صالح به دست همپیمان سابقش یعنی حوثی‌ها انفجاری تازه بیخ گوش سعودی بود بود. ایران به عنوان اولین و قوی‌ترین رقیب سعودی حامی حوثی‌هاست. محمد بن سلمان و یاران جوانش با این وضعیت در حال انفجار چگونه رفتار می‌کند؟»

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان