روزنامه لاکاپیتال بلژیک – ترجمه از ایران‌در جهان: روز یک‌شنبه هفته گذشته همسر آقای جلالی گفت که وکیل احمدرضا جلالی، که در تهران به اعدام محکوم شده، به دادگاه عالی ایران حکم تجدید نظر ارائه نکرده است چون گفته «به‌نظر می‌رسد حکم او اجتناب‌ناپذیر است.»

دانشگاه وریج بروکسل از تمام سیاست‌مداران، دیپلمات‌ها، دانشمندان و سایر شهروندان خواست تا از موضعی قوی در برابر این وضعیت قرار گیرند. رویدادی که به ابتکار عفو بین‌الملل روز پنج‌شنبه در ساعت ۱۸:۰۰ مقابل سفارت ایران در بروکسل برگزار خواهد شد.

آوریل ۲۰۱۶، احمدرضا جلالی، استاد ایرانی ـ سوئدی که همچنین در VUB در زمینه پزشکی و نیز پژوهشگر مدیریت بحران است، در تهران بازداشت می‌شود. ماه گذشته پس از ۱۹ ماه زندان در تاریخ ۲۱ اکتبر ۲۰۱۷ به اعدام محکوم شد.

درخواست تجدیدنظر در عرض سه هفته ثبت شد، اما به‌نظر می‌رسد که هرگز به دیوان عالی کشور نرسیده است. پروفسور گرلان ون برلائر از دانشگاه UZ  بروکسل می‌گوید: «تنها توضیح این خطای قانونی این است که وکیل مدافع آقای جلالی، با قاضی صلواتی در دادگاه انقلاب همکاری می‌کند، کسی که دکتر جلالی را پس از شکنجه‌های جسمی و روحی و بدون دادرسی عادلانه محاکمه می‌کند.

VUB اضافه می‌کند که آقای جلالی در دادگاه ایران به همکاری با دولت‌های متخاصم و اقدام علیه امنیت ملی ایران متهم شده است، اما هیچ مدرکی مبنی بر این وجود نداشته است.

از زمان محکومیت آقای جلالی، ۲۶۸ هزار نفر برای اعتراض به این حکم بیانیه‌ای را امضا کرده‌اند. با وجود فشارهای دیپلماتیک توسط سیاستمداران بلژیکی، سوئدی و ایتالیایی، و همچنین فدریکا موگرینی به‌عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ایران همچنان به نقض حقوق این پروفسور ادامه می‌دهد.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان