روزنامه گاردین- ترجمه از ایران‌در جهان: منابع مالی سازمان ملل متحد برای حفاظت از گونه‌ی یوز ایرانی قطع شده‌اند، محافظان حیات وحش تلاش نهایی خود را برای نجات حیوانی انجام می‌دهند که فقط در ایران زیست می‌کند.
مدافعان حیات وحش هشدار داده‌اند که با تصمیم سازمان ملل متحد مبنی بر حذف بودجه حمایتی از نجات یوزپلنگ آسیایی (یوز ایرانی) این گوشتخوار کمیاب که کمتر از ۵۰ قلاده از آن در جهان باقی مانده در معرض نابودی قرار خواهد گرفت.

جمشید پرچی‌زاده، کارشناس حیات وحش می‌گوید: «فقدان کمکهای مالی متاسفانه به معنی انقراض یوزپلنگ آسیایی است. ایران در حال حاضر شیر آسیایی و ببر خزر را از دست داده است. حالا نوبت این است که ببینیم یوزپلنگ آسیایی نیز دارد از بین می‌رود.»

یوزپلنگ آسیایی کمی کوچک‌تر و پهن‌تر از پسر عموی آفریقایی خود است. این گربه‌‌سان با رنگ قهوه‌ای روشن ولکه‌های سیاه بر روی سر و گردن و خط اشک سیاه از گوشه‌های چشم در کنار بینی شناخته می‌شود.

یوزپلنگ‌ها – هر دو آفریقایی و آسیایی – سریع ترین حیوانات روی زمین‌اند، آن‌ها با استفاده از سرعت خود طعمه‌هایی چون غزال و گزون و حیوانات بزرگ دیگر را شکار می‌کنند. یوزپلنگ آسیایی زمانی در سراسر قاره آسیا گسترش داشت اما در هند، جایی که برای ورزش و تفریح مورد شکار قرار گرفتند، ریشه کن شدند. گسترش کشاورزی نیز در قرن‌های ۱۹ و ۲۰ به میزان قابل توجهی از شمارشان کاست. در نهایت این حیوان از تمام آسیا که روزی زیستگاه بومی‌اش بود حذف شد و تنها در چند نقطه از ایران دیده می‌شود.

سان ویلیامز، زیست‌شناس از دانشگاه وندا، آفریقای جنوبی، متخصص گوشتخواران بزرگ، می‌گوید: «‌یوزپلنگ آسیایی با انواع تهدیدات روبروست، مثلا شکارچیان محلی – آن‌ها را به خاطر جلوگیری از شکار شدنِ گوسفند و بز‌های خود شکار می‌کنند و می‌کشند.»

گاهی اوقات کشاورزان با سگ‌های خود این حیوان کمیاب را شکار می‌کنند و یا دام می‌گذارند. علاوه بر این، این حیوانات در محدوده‌ی بزرگراه‌ها تردد می‌کنند و با وجود نصب نشانه‌های هشدار، ماشین‌ها آن‌ها را زیر می‌گیرند. عملیات جدید معادن نیز حوزه‌ی زیستی آن‌ها را محدود می‌کنند.

در سال های اخیر، اقدامات متعددی برای افزایش آگاهی از وضعیت این حیوان رو به انقراض انجام شده: در سال ۲۰۱۴ تیم ملی فوتبال ایران با نشان یوز ایرانی بر پیراهن در بازی‌های جام جهانی و جام آسیا شرکت کرد، یک پروژه‌ی احیای یوز ایرانی در دستور کار قرار گرفت و روز ۳۱ اوت روز (نهم شهریور) روز ملی یوزپلنگ ایرانی نام گرفت. با این وجود، کاهش جمعیت این حیوان هنوز ادامه دارد.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان