روزنامه اینترنتی «رأی الیوم» به مدیریت عبدالباری عطوان روزنامه نگار باسابقه فلسطینی و تحلیل‌گر مشهور جهان عرب در تاریخ ۲۹ نوامبر طی مقاله‌ای به قلم زیاد حافظ، دبیرکل کنگره ملی عرب و با عنوان «ترکیه و گزینه‌های دشوار در زمان حال و آینده» به بهبود روابط این کشور با ایران و روسیه پرداخته است. نویسنده گفته است:

«نشست سه جانبه سران ایران و روسیه و ترکیه در سوچی نه تنها نقطه عطفی در تاریخ منطقه، بلکه برای ترکیه و گزینه‌های آن در حال و آینده نیز به شمار می‌رود… نشست سوچی اوج موفقیت مسیری است که ترکیه از مدت‌ها انتخاب کرده است، اما در سال‌های گذشته بخاطر تهدید منافع ایران و روسیه در سوریه دچار نوسانات بزرگی شده بود…

ترکیه به عنوان دروازه غربی اوراسیا بدین ترتیب با ایران به پیمان استراتژیک دست می‌یابد. ما همواره خواهان تشکیل مجموعه‌ای متناسک جغرافیایی، اقتصادی و سیاسی مبتنی بر تاریخ و فرهنگ مشترک؛ شامل عرب، ترک و ایرانی‌ها بوده‌ایم، البته با پذیرش این اصل که عرب‌ها، عربند، ایرانی‌ها، ایرانی و ترک‌ها هم ترک….

ایران و ترکیه علی‌رغم ادامه رقابت صفوی-عثمانی بین خود، توانسته اند زیر یک سقف‌های استراتژیک مانند اتحادیه اوراسیا و پروژه «کمربند واحد» برای وصل دریای چین به مدیترانه جمع شوند. علاوه بر این، نزدیکی ایران و ترکیه، می‌تواند نوار درگیری شیعه و سنی را نیز پاره کند.»

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان