شبکه فرانسه ۲۴، ترجمه از ایران‌در‌جهان: درحالی که امانوئل مکرون درنظر دارد فرانسه را به‌عنوان میانجی بحران‌های خاورمیانه ـ تحت‌تاثیر رقابت بین ریاض و تهران ـ معرفی کند، روابط فرانسه و ایران در روزهای اخیر با تنش‌هایی همراه بوده است.

سخنان فرانسه با بیان «وسوسه سلطه‌طلبی ایران» از سوی ژان ایو لودریان وزیر امورخارجه  و نیز سخنان مکرون در مورد برنامه موشکی ایران به این تنش‌ دامن زده است.

با این حال، به‌نظر می‌رسد، دو کشور نگران حفظ روابط دیپلماتیک خود هستند که با امضای توافقنامه هسته‌ای ایران تقویت شده است و از لحاظ اقتصادی نیز شرکت‌های فرانسوی در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند. دو رئیس جمهور، امانوئل مکرون و حسن روحانی، روز سه‌شنبه، ۲۱ نوامبر، در گفتگویی تلفنی تلاش کردند تا تنش‌ها را کاهش دهند.

 

مصاحبه فرانسه ۲۴ با فرانسوا نیکولو، سفیر سابق فرانسه در ایران بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵، کارشناس سیاست بین‌الملل و استاد مؤسسه مطالعات سیاسی پاریس:

 

فرانسه 24: در روزهای اخیر تنش‌ها بین ایران و فرانسه افزایش یافته است. تحلیل شما چیست؟ آیا باید از سرد شدن رابطه دو کشور ترس داشته باشیم؟

من فکر نمی‌کنم که مشکلی وجود داشته باشد، اظهاراتی از هر دو طرف بیان شده. و بعد از آن نیز در گفتگوی تلفنی هر دو طرف برای پایین آوردن تنش‌ها تلاش کرده‌اند. و ایران نیز گفتگوی خود را صمیمانه خوانده است. و تهران در تلاش است تا از چشم‌انداز سفر رئیس‌جمهور فرانسه، امانوئل مکرون به ایران محافظت کند.

امانوئل مکرون نیز مشتاق است که نشان دهد فرانسه برای گفتگو با طرفین در منطقه خاورمیانه حساب شده عمل می‌کند.

 

در نهایت، پاریس تلاش می‌کند جای پای خود را در خاورمیانه،  و تهران برای حفظ یک کانال دیپلماتیک با غرب، محکم کنند، آیا آن‌ها واقعاً برای یکدیگر مفید نیستند؟

صد در صد. ایران و فرانسه به یکدیگر نیاز دارند و در جهت حفظ یک رابطه خوب دوجانبه هستند. ایرانیان از روابط با پاریس راضی هستند، که من این‌ را یک رابطه خوب و مطمئن می‌نامم. هرچند مشکلات زیادی وجود دارد که باید حل شود.

تهران فراموش نمی‌کند که کشور ما عضو شورای امنیت و یکی از قدرت‌های اصلی است که ویژگی‌های منطقه را می‌داند و از معاهده هسته‌ای ایران نیز دفاع می‌کند. در سمت فرانسوی، رئیس‌جمهور مکرون می‌خواهد فرانسه نقش بهتری را در خاورمیانه ایفا کند، در حالیکه در دوره قبل کمی در حاشیه بودیم.  ما شاهد آن بودیم که سعد حریری، بعد از استعفای خود به شدت روی ما حساب کرد. پاریس به شرکای منطقه‌ای نیاز دارد تا رابطه خوبی با عربستان سعودی و کشورهای حوزه خلیج [فارس] داشته باشد، در حالیکه که از خوب بودن رابطه با ایران اطمینان حاصل کند.

رابطه فرانسه با ایران از منظر اقتصادی نیز برای کسب و کار ما سودمند است اما این تنها انگیزه نیست. ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی خود، به‌نوعی در مرکز امور است که با مناطق ژئوپلیتیکی آسیای مرکزی، آسیای جنوبی، خاورمیانه و ترکیه ارتباط دارد. این عنصر بسیار مهمی است که به ایجاد رابطه قوی با این کشورها منجر می‌شود، زیرا این امر به ما اجازه می‌دهد تا در این مناطق مختلف جغرافیایی حضور بیشتری داشته باشیم.

 

اختیارات رئیس‌جمهور فرانسه چیست، آیا او می‌تواند سیاست میانجی‌گری بین ایران و عربستان سعودی را با طرفداری از کسی بدون مجازات دیگری داشته باشد؟

این یک مرز باریک است، اما بدون خطر واقعی است. من باور نمی‌کنم که در کوتاه‌مدت، حتی با سفر امانوئل مکرون به ایران، ما بتوانیم نیروی محرک آشتی بین این دو قدرت رقیب را ایجاد کنیم. از نقطه نظر جهانی، ایالات متحده در منطقه حضور فعال دارد، و دونالد ترامپ، رابطه خود با عربستان سعودی را  که در دولت اوباما با چالش مواجه شده بود، بازسازی کرده است.

فرانسه می‌داند که او جای آمریکایی‌ها را نمی‌گیرد، نه استدلالش و نه هدفش، اما تلاش می‌کند تا همه چیز را در جای خود قرار دهد تا صدایش شنیده شود. و من باور دارم که در این مرحله، رئیس‌جمهور فرانسه در تلاش است تا کانال‌های ارتباطی با ایرانیان را ایجاد کند و اطمینان از بهترشدن روابط حاصل کند تا بتوانند رابطه‌ای مفید را پیش ببرند و از فرصت‌های به‌وجود آمده استفاده کنند.

لینک به متن اصلی

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان