خبرگزاری فرانسه-ترجمه از ایران‌در‌جهان: دو رقیب قدرتمند عرب و فارس در خاورمیانه، پادشاهی عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران در طول دهه‌ها برای رهبری منطقه‌ای مبارزه می‌کنند.

هر یک به‌عنوان مدافع یکی از دو جریان بزرگ اسلام، اهل سنت برای عربستان سعودی و شیعه برای ایران مطرح می‌شوند.

در آوریل ۱۹۷۹، جمهوری اسلامی ایران تاسیس شد و کشورهای سنی خلیج [فارس]، رهبر آن آیت‌الله روح‌الله خمینی را متهم به تمایل به «صادرات» انقلاب به خانه‌های خود می‌دانستند.

در سپتامبر ۱۹۸۰، عراق به ایران حمله می‌کند. ریاض از لحاظ مالی رژیم صدام حسین را حمایت می‌کند و دیگر کشورهای خلیج [فارس] سنی را تشویق به انجام همین کار می‌کند.

در ژوئیه ۱۹۸۷، نیروهای امنیتی سعودی، در مکه، در پی تظاهراتی، زائران ایرانی را سرکوب کردند. بیش از ۴۰۰ نفر در این درگیری‌ها کشته شدند که بیشترشان ایرانی بودند.

و در سال ۱۹۸۸ ریاض روابط خود با ایران را قطع می‌کند، و زائران ایرانی تا سال ۱۹۹۱ اجازه ورود به مکه را نداشتند.

پس از پیروزی محمد خاتمی در انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۹۹۷، و سفر وی در سال ۱۹۹۹ به عربستان این وضعیت آرام شد.

اما بعد از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ و نفوذ ایران با افزایش حکومت شیعی در بغداد، تنش‌ها تشدید پیدا کرد. اخیراً نیز ریاض و متحدانش به سمت مقامات عراقی رفته‌اند تا سعی کنند از ایران فاصله بگیرند.

در مارس ۲۰۱۱، ریاض هزاران سرباز را به بحرین فرستاد تا اعتراضات عمدتا شیعیان را متوقف کرده و ایران را متهم به دخالت در آنجا کرد.

از سال ۲۰۱۲، تهران و ریاض همچنین با درگیری‌های سوریه مخالفت می‌کنند. ایران، به واسطه جنبش شیعی لبنانی حزب‌الله پشتیبانی می‌شود که حمایت اصلی منطقه‌ای از رژیم بشار اسد است. عربستان سعودی با رئیس‌جمهور سوریه مخالفت می‌کند و از گروه‌های شورشی حمایت می‌کند.

در مارس ۲۰۱۵، ریاض عملیات نظامی را به ریاست ائتلاف عربی آغاز کرد تا شورشیان حوثی شیعه ـ که تهران متهم به حمایت از آنهاست ـ  و از کنترل تمام یمن به دستشان که همسایه عربستان سعودی است جلوگیری کند.

در سپتامبر ۲۰۱۵، ایران «بی‌کفایتی» مقامات عربستان سعودی را پس از انفجاری که باعث مرگ صدها ایرانی در زیارت مکه شد، محکوم کرد.

در ژانویه ۲۰۱۶، عربستان سعودی ۴۷ نفر را به عنوان «تروریسم» محکوم می‌کند، از جمله یک مقام شیعه. روز بعد،  پس از حمله به سفارت عربستان در ایران، ریاض روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع می‌کند.

در  نوامبر ۲۰۱۷، سعد حریری، نخست وزیر لبنان، از ریاض استعفای خود را اعلام کرد و ایران و حزب‌الله را متهم به دخالت در امور کشورش کرد.

در اکتبر ۲۰۱۷، پادشاهی عربستان سعودی از تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ برای رد «تایید» توافقنامه تاریخی در مورد برنامه هسته‌ای ایران که ایران و شش قدرت اصلی در سال ۲۰۱۵ امضا کردند، استقبال می‌کند.

لینک متن کامل

Arabie saoudite et Iran: des décennies de relations conflictuelles

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان