علی نون ـ المستقبل / ترجمه از ایران‌درجهان: استعفای سعد حریری نخستین غافلگیری ایران نبود و تا زمانی که رفتارش همین‌طور است و به سبک و سیاق زمان باراک اوباما ادامه می‌دهد، آخرین آن نیز نخواهد بود. ایران گمان می‌کرد که کشورهای عربی خلیج [فارس] و در راس آن‌ها عربستان به تهدید شدن امنیت خود تن می‌دهند بدون این‌که پاسخ داده یا از این روند جلوگیری کنند. اکثر کشورهای عربی دیگر قادر به تحمل «پیروزی‌»‌های دروغین [ایران] در منطقه نیستند که چیزی جز فتنه و فاجعه در پی ندارد. لبنان نیز دیگر نمی‌تواند بار بلندپروازی‌های ایران و دشمنی آشکارش با همه را تحمل کند.

حتی در سایه دولت اوباما، ایران از شروع عملیات «طوفان قاطع» در یمن شگفت‌زده شد. پیش از آن از تحرک سریع در یمن که باعث شد تلاش ایران برای زیر نفوذ درآوردن این کشور را به شکست بکشاند، تعجب کرد. با این حال، ایران هنوز هم به دشمنی‌ها و رفتارهای ستیزه‌جویانه خود ادامه می‌دهد. این مسایل مربوط به گذشته بود، در زمان کنونی که دنیا اساسا تغییر کرده و جای دیگری ایستاده‌ایم.

روش تفکر ایران و خودمحوری این کشور باعث می‌شود تا نتواند دریابد که هر کنشی، یک واکنش به دنبال دارد. بزرگ‌تر شدن ادعاها لاجرم به بزرگ‌تر شدن مواجهه‌ها می‌انجامد. هر کسی که گمان کند سرزمین‌های عربی و مسلمانان، ارث پدری‌اش بوده و هر کاری بخواهد می‌تواند انجام دهد، نتیجه کار خود را دیده و همواره در حالت شگفت‌زدگی قرار می‌گیرد.

فقط کشوری که بدین ترتیب فکر می‌کند، می‌تواند این توهم را داشته باشد که کشورها اجازه می‌دهند امنیت ملی‌شان مورد تعرض قرار بگیرد بدون این‌که در برابر متجاوز دست به سلاح ببرند. با این حال کشورهای عربی در این مقابله و مواجهه، برای دفاع از خود دست به اقدامات مشابه ایران نزده‌ و از همان سلاح استفاده نکردند. آن‌ها از روش‌های غیر قانونی برای مقابله با ایران استفاده نمی‌کنند.

علی‌رغم همه این‌ها، دلایل لبنانی استعفای حریری از دلایل عربی آن چیزی کم نداشته و چه بسا از آن‌ تندتر هم باشد. ربط بین آن‌ها دقیقا همان ربطی است که ایران بین قربانیان خود قائل می‌شود و در این راه تمام حد و مرزها را پشت سر می‌گذارد.

مشکل کنونی لبنان، بیشتر از هر چیز دیگری در ایران خلاصه می‌شود.

مترجم علی مهتدی

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان