حسان حیدر ـ الحیات / ترجمه از ایران‌درجهان: ایالات متحده پرونده عملیات تروریستی حزب‌الله را بعد از سه دهه باز کرده است؛ و در حالی که ایران و حزب‌الله فکر می‌کردند این پرونده برای ابد بسته شده و در طول این مدت مدام آن را تکرار کردند چون باور داشتند که این قبیل اقدامات مورد مجازات قرار نمی‌گیرد و در نتیجه می‌توان در سطح وسیع‌تری در منطقه دست به آن زد.

روشن است که مسوولان آمریکایی بعد از این همه وقت باید عملیات انفجار مرکز تفنگ‌داران دریایی در بیروت در سال ۱۹۸۳ را به یاد بیاورند. چند ماه قبل از آن سفارت آمریکا در بیروت هدف انفجار قرار گرفت و سیاست آمریکا در منطقه دچار تغییر ریشه‌ای شد. خروج داوطلبانه از خاورمیانه را دولت اوباما در چند مرحله اجرا کرد تا ایران جای خالی را به سرعت پر کند.

به نظر می‌رسد که دوره ساده‌گیری آمریکا در قبال ایران و شبه‌نظامیان‌اش از جمله حزب‌الله به پایان رسیده و اکنون زمان تسویه حسابی فرا رسیده که آن‌ها باید دین خود را به منطقه و جهان ادا کند، چرا که بدون هیچ مانعی دست به تخریب‌گری بدون حد و مرز زده و تا حد زیادی در جدایی عرب‌ها و مسلمانان نقش ایفا کردند. ایران از شرایطی که یک ابرقدرت جهانی داوطلبانه تسلیم آن شد استفاده کرد و ماشین جهنمی تخریب متحدانش را به کار گرفت و از هیچ فرصتی برای گسترش نفوذش چشم‌پوشی نکرد.

سیاست تنش‌زدایی اوباما با ایران به جایی رسید که به نیروهای آمریکایی در منطقه دستور قاطع داده شد تا از هرگونه درگیری با سپاه پاسداران و بازوهای آن خودداری کنند هر چند آن‌ها دست به تحریک‌های عمدی و مکرر می‌زدند. پیام‌های اطمینان‌بخشی که به خامنه‌ای ارسال می‌شد تاکید داشت که دولت آمریکا تلاشی برای تغییر نظام ایران ندارد و در نتیجه تنها کاری که آمریکا کرد، دادن اختیارات بیشتر به رهبر ایران بود.

امروز ایالات متحده به بلوغ بازگشته زیرا سیاست نادیده گرفتن، ضررهای زیادی به منافع آمریکا زد و حلقه دوستانش را کوچک‌تر کرده و آن‌ها را در مورد میزان مصداقیت واشنگتن به تردید انداختم. با این حال، بازگشت آمریکا از سیاست قبلی آسان نیست. ایران عمیقا در عراق و سوریه و لبنان و یمن نفوذ کرده و نیاز به پاسخی هم‌شان و اندازه دخالت‌هایش دارد. شاید این دلیل اصلی افزایش حملات ترامپ علیه ایران، سپاه پاسداران، حشد الشعبی در عراق و حزب‌الله در سوریه و لبنان است.

چنین مقابله‌ای نیاز به بررسی دقیق و نقشه‌ای قابل اجرا دارد. قدم اول می‌تواند رای‌گیری باشد که به زودی در کنگره علیه ایران و برنامه موشکی این کشور و هم‌چنین اعمال تحریم علیه حزب‌الله به خاطر نقش‌اش در سوریه باشد.

حزب‌الله در پاسخ به سیاست جدید آمریکا چه می‌تواند انجام دهد؟ سخن در مورد تکرار تجربه سال ۲۰۰۶ است که جنگی با اسراییل به راه انداخت که هدفش مجبور کردن ارتش سوریه به بازگشت به لبنان بود در حالی که این کشور را یک سال قبل از آن و پس از ترور رفیق حریری ترک کرده بود.

این بار هدف اصلی حزب‌الله فرار به جلو و بهبود چهره‌اش است که به خاطر دخالت در سوریه بسیار آسیب دیده. مهم نیست که چقدر خسارت به لبنان وارد می‌شود، بلکه پیروزی حزب‌الله اهمیت دارد هر چند که خرابی‌ها و تعداد کشته‌ها فراوان باشند. حزب‌الله در این زمینه با اسراییل و سوریه توافق دارد که لبنان وطن محسوب نمی‌شود؛ بلکه عرصه‌ای برای تسویه حساب میان ایران و رقبایش است.

به نظر می‌رسد دولت ترامپ قانع شده که نمی‌توان ایران را رها کرد تا به طبیعت تهاجمی خود رفتار کرده و یا داوطلبانه به سیاست‌های توسعه‌طلبانه و مذهب‌محور خود خاتمه دهد. واشنگتن باید با جدیت با تهدیدهای ایران علیه آمریکا و منافعش در منطقه مقابله کند، زیرا هر قدمی به عقب هر چند کوچک، باعث می‌شود تا سیاست جدید به شکل کامل دچار فروپاشی شود.

مترجم: علی مهتدی

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان