علی نون ـ المستقبل / ترجمه از ایران‌درجهان: محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران تاکید کرده که جدا کردن محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان در نظام ایران شکلی خارجی داشته و هیچ ارتباطی به داخل و شیوه تصمیم‌گیری در نظام ندارد. ولی‌امر بالاتر از موسسات و سازمان‌های سیاسی بوده و سخنانش فصل‌الخطاب است و هیچ چیزی نمی‌تواند آن را  تغییر داده یا در صورت مبهم بود، با آن مخالفت کرده یا خسارتی بیش از سود به جای بگذارد.

ظریف خود اقدام به تصحیح تصویر کرده و در حال بازی در دیپلماسی سپاه پاسداران است. وی راه و روش ژنرال‌ها و سرداران را توضیح داده و از اصطلاحات آن‌ها رمزگشایی می‌کند تا بدین ترتیب هیچ‌کس تردیدی در وحدت موضع ایران در قبال سیاست‌های خارجی نداشته باشد. ظریف خیلی تمایل دارد تا لباس شیک خود را پوشیده ولی ضوابط و قوانین ارتباط میان دولت‌ها را رعایت نکند.

ظریف به سخنان رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا  در مورد سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان طائفه‌ای که همه جا حضور دارند، پاسخ داد. تیلرسون از شبه‌نظامیان خواسته بود تا حالا که مبارزه با داعش به پایان خود نزدیک شده، عراق را ترک کنند. ظریف در پاسخ گفت که سپاه و شبه‌نظامیان «امنیت و استقرار را در منطقه» ایجاد کرده و «از بغداد و دمشق و اربیل» دفاع کرده‌اند. گویی ژنرالی لباس دیپلماتیک بر تن کرده و منتظر فرصت مناسب بود تا به ریشه‌های انقلابی خود بازگردد. این لحظه فرا رسید و دونالد ترامپ از سیاست‌های اوباما در قبال نظام ولایت فقیه تبری جست.

ظریف مشابه این رفتار را چند روز پیش و بعد از اعلام موضع دونالد ترامپ در قبال برجام تکرار کرده بود. حسن روحانی پیش از ظریف گفته بود که تمام ایران در مقابل هر کسی که بخواهد شرارت کند می‌ایستد. وی نزد فرماندهان سپاه رفته و از آن‌جا بر وحدت موضع ایرانی‌ها در قبال برجام و آزمایش‌های موشکی سخن گفت.

این بسیار خوب و از نخستین نشانه‌های سیاست رییس‌جمهور آمریکا است. دوگانگی که همواره در رفتار ایران مشاهده می‌شد، اکنون خاتمه یافته است. اصلاح‌طلبان نیز اخیرا موضع‌گیری‌هایی کاملا منطبق بر گروه صادرکنندگان انقلاب اتخاذ کرده‌اند.

این رفتار ایران فقط واکنش به حمله آمریکا علیه برجام نبوده، بلکه فراگیرتر است: می‌توان واکنش‌های روحانی و ظریف را در پایبندی به برجام و مخالفت با لغو آن ارزیابی کرد ولی آن‌چه قابل فهم نیست این‌که رییس سازمان دیپلماسی ایران می‌گوید دخالت جنایت‌کارانه و مذهبی در امور دیگر کشورها، تلاش برای بر هم زدن امنیت و هدر دادن ثروت‌های ملت‌ها چیزی‌ست که هر دولتی باید بدان افتخار کرده یا آن را سازنده و دفاعی ارزیابی کند.

دولت ایران یک مرجع و تصمیم‌گیر دارد. سازمان‌ها، رییس‌جمهورها، دیپلمات‌ها، انتخابات و احزاب همه دکورهایی هستند که هیچ چیزی را نمی‌توانند تغییر دهند.

مترجم: علی مهتدی

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان