عبدالعزیز السوید ـ الحیات / ترجمه از ایران‌درجهان: آیا باور می‌کنید که واشنگتن قصد دارد سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد؟ این موضوعی‌ست که برخی رسانه‌ها ترویج می‌کنند. یکی از این رسانه‌ها، العربیه است که مطلبی با تیتر «چه زمانی ترامپ سپاه پاسداران را تروریستی اعلام می‌کند؟» منتشر کرد، گویی تنها زمان‌بندی این اقدام باقی مانده است!

رفتارهای ستیزه‌جویانه نظام ایران حتی قبل از حمله آمریکا به عراق از چشم ایالات متحده دور نبوده ولی روابط میان واشنگتن و نظام ایران همواره رابطه‌ای بر اساس دشمنی رسانه‌ای و تهدیدات کاریکاتوری بوده است. سازمان اطلاعات آمریکا می‌دانست که باقی‌مانده اعضای القاعده که از افغانستان فرار کردند، پایگاه امنی در تهران یافتند. با این حال آمریکا به عراق حمله کرده و دولت و ارتش این کشور را از بین برد تا به بهانه دموکراسی و صندوق انتخابات، به تهران اجازه دهد افرادی را در عراق بر سر کار بیاورد که وابستگی کاملی به ایران، رهبر این کشور و سیاست صدور انقلاب دارند. واشنگتن به این هم اکتفا نکرد، بلکه وقتی ایاد علاوی به عنوان یک شیعه وابسته به جریان سکولار در انتخابات پیروز شد، دخالت کرده و باعث پیروزی رقیبش نوری المالکی شد که سرسپردگی او به رهبر ایران معروف است.

تاریخ روابط آمریکا و ایران هنوز هم در ذهن‌ها وجود دارد. پس چطور می‌توان باور کرد که واشنگتن قصد دارد نام سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد؟

سپاه پاسداران سازمان جدیدی نیست، بلکه قلب نظام آخوندی و نوک پیکان مسموم آن است. سپاه مسوول حمایت مالی و آموزشی سازمان‌های تروریستی وابسته به ایران و در راس آن‌ها حزب‌الله در لبنان است. قاسم سلیمانی از بارزترین فرماندهان سپاه زیر نظر نیروهای آمریکایی و در کنار سربازان آن بین عراق و سوریه رفت و آمد می‌کند. هواپیماهای ایرانی از حریم هوایی عراق و فرودگاه‌های این کشور برای پرواز به سمت سوریه و لبنان استفاده می‌کنند.

واشنگتن در حال جنگ با تهران نیست؛ بلکه هر کدام از دیگری استفاده کرده و بهره می‌برند. نتیجه این رابطه، فروش بیشتر و سریع‌تر سلاح‌های آمریکایی در منطقه و گسترش نفوذ ایران است. هر دو کشور برنده این دعوای زرگری بوده و خاورمیانه بازنده بزرگ آن است. توافق هسته‌ای هم اساسا امضا شد تا باقی بماند.

مترجم: علی مهتدی

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان