امیل امین ـ الشرق الاوسط / ترجمه از ایران‌درجهان: ایران منتظر است تا طی ساعات آینده از استراتژی جدید آمریکا در قبال خود مطلع شود؛ استراتژی که تنها منحصر به برجام نیست بلکه تمامی تلاش‌های نامشروع ایران برای سلطه بر سرنوشت منطقه را شامل می‌شود.

بر اساس اعلام واشنگتن‌پست، پنج‌شنبه آینده ترامپ برنامه جدید خود برای تعامل با نظام ایران را مشخص می‌کند. سوالی که ذهن همه را مشغول کرده این است که آیا ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شده و آن را به کنگره محول می‌کند، یا به شکل یک‌طرفه خروج آمریکا از برجام را اعلام می‌کند؟

ترامپ از زمان اعلام نامزدی برای منصب ریاست جمهوری هیچ‌گاه احساس خود نسبت به این توافق بد را پنهان نکرده و در سپتامبر گذشته از تریبون سازمان ملل نیز بر این امر تاکید کرد. اظهارات هفته گذشته او مبنی بر این‌که طوفانی در راه است، این سوال را ایجاد می‌کند که آیا واقعا باید منتظر طوفان باشیم یا سونامی؟

از نظر علمی، طوفان به حرکت تند باد و باران در خشکی و دریا اطلاق می‌شود در حالی که سونامی در اقیانوس شده و سپس در خشکی خرابی به بار می‌آورد.

ترامپ می‌خواهد در صورت امکان، به ناگهان سونامی علیه تهران به راه بیاندازد، چرا که ایران را منشا تنش و تروریسم و تهدیدی برای جهان تلقی می‌کند، کشوری که به همسایگانش حمله الکترونیکی کرده و برنامه موشکی بالستیک خود را در همکاری با کره شمالی توسعه می‌دهد و شهروندان آمریکایی را دستگیر می‌کند.

با این حال، آن‌چه که می‌بینیم قابل فهم نیست، زیرا افراد پیرامون ترامپ از جمله ژنرال‌های پنتاگون به خوبی می‌دانند که موضوع بدین سادگی نیست و شاید بهتر باشد در همکاری با دیگران، ایران که روح برجام و نه بندهای آن را نقض کرده را زیر فشار گذاشت.

چهره اصلی در واشنگتن این روزها ژنرال هربرت مک‌مستر مغز متفکر نظامی و مشاور امنیت ملی ترامپ است که مجله تایم نام او را در میان بیست شخصیت تاثیرگذار سال ۲۰۱۴ جای داده و در موردش نوشت: «شاید آن‌ها که تفکر جنگ‌جویانه دارند برای قرن بیست و یکم بهتر باشند».

مک‌مستر به ترامپ توصیه می‌کند که از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود تا موضوع شبیه به یک طوفان شود بدون این‌که کنگره مجبور به اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران شود؛ تحریم‌هایی که می‌تواند به فروپاشی برجام بیانجامد.

ترامپ قصد دارد محبوبیت خود میان ‌آمریکایی‌ها را بازپس گرفته و وعده‌های انتخاباتی خود در قبال برجام و توافق با ایران را عملی کند، ولی حرف آخر را ژنرال‌ها می‌زنند؛ به خصوص که جیمز متیس وزیر دفاعی که به مطالعه تاریخ مشهور است، اصرار دارد که توافق هسته‌ای به سود منافع آمریکاست و ترامپ باید آن را حفظ کند.

دیدگاه ژنرال‌ها روشن و بر اساس معادله‌ای ساده و قابل فهم است: برجام، دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را به تعویق می‌اندازد در حالی که لغو برجام فرصتی طلایی به ایران می‌دهد تا به تلاش‌های خود برای دستیابی به سلاح کشتار جمعی باز گردد.

کسانی که ترامپ را وسوسه می‌کنند، نمی‌خواهند که در  عرصه بین‌المللی تنها بمانند. چین و روسیه با خروج آمریکا از برجام به شدت مخالف‌اند که این امر باعث پیچیدگی‌هایی در عرصه جهانی شده. اروپایی‌ها از برنامه‌های ترامپ انتقاد می‌کنند به طوری که امانوئل مکرون رییس‌جمهور فرانسه گفته که خروج از برجام اشتباهی بزرگ و عدم احترام به توافق، اقدامی غیر مسوولانه است. آلمانی‌ها نیز از زبان زیگمار گابریل وزیر خارجه خود در سازمان ملل موضع خود را آشکارا بیان کردند که «اگر برجام لغو شود، دیگر چه کسی به توافق‌های بین‌المللی اعتماد می‌کند؟»

می‌توان به شکل قاطع گفت استراتژی که ترامپ در ساعات آینده اعلام خواهد کرد، پیامدهایی برای متحدان ایران و شبه‌نظامیان مورد حمایت این کشور خواهد داشت. انتظار می‌رود که مبادلات مالی ایران در جهان مورد بازبینی و دقت قرار گرفته و آمریکا، سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد. ممکن است این اتفاق برای حزب‌الله لبنان نیز رخ دهد که بدین ترتیب سونامی به راه می‌افتد که دامنه آن از نظر جغرافیایی از تهران فراتر خواهد رفت.

برای فهم بیشتر دیدگاه آمریکا در قبال ایران باید به موضوع تنش‌ها میان واشنگتن و کره شمالی نیز نگاه کرد. ترامپ، کره شمالی را تهدید کرده که اگر امنیت آمریکا را به خطر بیاندازد، از روی کره زمین حذف خواهد شد. در مورد کره شمالی انتظار می‌رود طوفان رخ دهد و نه سونامی. اگر راه بر ایران بسته شود، این پیام منفی به کره شمالی منتقل می‌شود که مذاکره دیپلماتیک با آمریکا هیچ فایده‌ای نداشته و چیزی جز اتلاف وقت نبوده و چنین اتفاقی خوشایند دیپلمات‌های نخبه و نظامیان آمریکایی نیست.

انتظار می‌رود ترامپ به صورت نمادین از برجام خارج شود و سلسله اقداماتی نیز برای در تنگنا قرار دادن ایران و مهار برنامه‌های توسعه‌طلبانه و غیر مسالمت‌آمیز این کشور اتخاذ کند.

طوفان یا سونامی؟

ترامپ رییس‌جمهوری است که به دشواری می‌توان افکارش را پیش‌بینی کرد، ولی این موضوع قطعی به نظر می‌رسد که او سعی خواهد کرد حلقه محاصره را دور گردن ملاهای حاکم بر ایران تنگ‌تر کند.

مترجم: علی مهتدی

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان