علی الهیل ـ رای‌الیوم / ترجمه از ایران‌درجهان: وجود کشورهایی مثل کره شمالی و ایران که از طرف کشورهای بزرگی چون روسیه و چین حمایت می‌شوند برای امنیت جهان لازم است. چرا؟ به این دلیل که این کشورها از یکه‌تازی و سلطه‌جویی آمریکا در جهان جلوگیری می‌کنند. تصور کنید که کشورهایی مثل کره شمالی و ایران یا ونزوئلا و بولیوی در آمریکای جنوبی وجود نداشتند. در این صورت نفوذ آمریکا در جهان بسیار بیشتر می‌شد.

در داخل اتحادیه اروپا اکنون اختلاف‌هایی در مورد نقش آمریکا وجود دارد. آلمان به شکل مشخص چندین بار با یکه‌تازی آمریکا مخالفت کرده است. به عنوان مثال آلمان در کنار برخی از دیگر کشورها مثل روسیه و چین با حمله آمریکا به عراق مخالفت کرد. از زمان شروع رهبری دونالد ترامپ، آنجلا مرکل خیال راحتی از آمریکا نداشته و این اواخر به صراحت گفت که اتحادیه اروپا نیازی به آمریکا ندارد.

افکار ترامپ نیز به گونه‌ای است که حتی میان برخی ارکان دولت‌اش مقبولیت ندارد. به عنوان مثال رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا گفته که نظرات و رفتار رییس‌جمهور ضرورتا بیانگر نظر و ارزش‌های آمریکا نیست. جیمز متیس وزیر دفاع با تاکید بر این‌که برجام برای آمریکا و جهان مهم است، در مقابل ترامپ ایستاد که گفته بود توافق هسته‌ای با ایران، بدترین توافق تاریخ است.

چنین دو دستگی و اختلافی در دولت آمریکا از زمان موسسان آمریکا یعنی جورج واشنگتن، آبراهام لینکن و جفرسون و حتی در زمان باراک اوباما سابقه نداشته است. این موضوع به عنوان انقلابی علیه تمامی سنت‌های ریاست جمهوری آمریکا قلمداد شده و بیانگر ضعف آمریکا در رهبری جهان است. یکی از نشانه‌های بارز این مدعا، پناه بردن برخی از کشورهای عربی منطقه به عنوان متحدان سنتی آمریکا به دامان روسیه است.

حادثه تروریستی و خونین لاس وگاس که در آن یک شهروند سفید پوست آمریکایی با اصلیت اروپایی با خون‌سردی ۶۰ نفر را کشته و بیش از ۲۰۰ تن را زخمی کرد بیانگر شکنندگی امنیت در آمریکا است. این موضوع هم‌چنین نشان می‌دهد آمریکا که تلاش دارد برخی کشورها را بترساند، قادر به ایجاد امنیت در خاک خود نیست.

شاید کیم جونگ اون رهبر کره شمالی حق داشته باشد. وی با هر گونه مقابله با آمریکا موافق است و می‌گوید آمریکا کشوری‌ست که بر اساس زور بنا شده و چیزی به جز منطق زور را نمی‌فهمد. شاید این رفتار مشوق کشورهای دیگری در جهان باشد تا راه کره شمالی و ایران را در پیش گرفته و آمریکا را به چالش بکشند، آمریکایی که این روزها به نظر بیمار می‌رسد.

مترجم: علی مهتدی

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان