مشاری الذایدی ـ الشرق‌الاوسط / مترجم: علی مهتدی ـ ایران‌درجهان: ما در دوره جنگ به سر می‌بریم. جنگ‌هایی مرتبط با یکدیگر از عراق تا سوریه و لبنان و لیبی و جایی دور در یمن. در دل این جنگ‌ها، نبردهای داخلی طائفه‌ای، حزبی، خانوادگی، منطقه‌ای، قومیتی، نفتی و … هم جریان دارد.

این جنگ، به خصوص در سوریه بیش از شش سال است که به طول انجامیده است. هیچ‌کس تصور نمی‌کرد جنگ این اندازه طول بکشد. تصور بر این بود که سرنوشت بشار اسد مانند بن‌علی در تونس و مبارک در مصر خواهد بود؛ ولی اسد از این مرحله عبور کرد. وی حتی از تکرار سرنوشت علی عبدالله صالح نیز برای خود جلوگیری کرد. صالح در بحران پیچیده یمن راه خروجی پیدا کرده و این راه ممکن است در آینده او را بار دیگر در یمن به قدرت بازگرداند.

بشار اسد و نظامش در سایه حمایت‌های روسیه و ایران است و با تکیه بر همین حمایت‌ها توانسته اپوزیسیون کشور خود را از بین ببرد. تحرکات اپوزیسیون ابتدا مسالمت‌آمیز شروع شد ولی سپس توسط جبهه نصرت و القاعده به خشونت گرایید.

ما قصد نداریم در این زمینه صحبت کنیم، بلکه تاثیر این جنگ بر جامعه سوریه و نحوه تعامل جامعه غیر سیاسی با آن اهمیت دارد. سوریه در چهره‌های سیاسی اپوزیسیون، وزرا، ژنرال‌ها، افسران جنگی و رهبران شیعه یا سنی شبه‌نظامی خلاصه نمی‌شود؛ بلکه افرادی هم وجود دارند که هیچ ربطی به سیاست نداشته و در عین حال شخصیت‌های معروف و محبوبی هستند. مانند ستارگان هنر و ورزش و مانند عمر السوما فوتبالیست سوری و ستاره تیم الاهلی عربستان و تیم ملی سوریه.

عمر السوما گلی را در برابر تیم ملی ایران در تهران به ثمر رساند که اهمیت بسیار زیادی در مسابقات مقدماتی جام جهانی روسیه داشت. وی پس از به ثمر رساندن این گل که امیدهای سوریه برای صعود به جام جهانی را زنده نگاه داشت از مردم سوریه و «بشار اسد» تشکر کرد. نام بردن اسد توسط سوما باعث شد تا او هدف موجی از خشم و انتقاد مردم قرار گیرد. عمر السوما اهل دیرالزور است و مردم سوال می‌کنند چطور فرزند دیرالزور از نظامی تجلیل می‌کند که شهر او را نابود کرده و باعث آوارگی آن‌ها شده است؟

هم‌زمان، رسانه‌های ایرانی از خشونت بازیکنان سوری شکایت دارند. سردار آزمون ستاره تیم ملی فوتبال ایران در مصاحبه‌ای که به شکل گسترده منتشر شد با حمله به بازیکنان تیم ملی سوریه گفت: «نمی‌دانیم چرا می‌گویند سوریه برادر ماست. آن‌ها در هر دو مسابقه رفت و برگشت به ما توهین کردند».

هدف از این نوشته، یافتن توجیه و بهانه‌ای برای عمر السوما و دیگر ستارگان ورزش و هنر و افراد غیر سیاسی است. اگر آن‌ها نکته‌ای را می‌گویند به دلیل پیچیدگی فوق‌العاده فاجعه‌ای است که در سوریه جریان دارد.

این پیچیدگی وقتی بیشتر می‌شود که ببینیم هم ایرانی‌ها از تیم ملی سوریه گله دارند و هم سوری‌ها در مقابل از ایران گلایه‌مند هستند.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان