حبیب تومی – رئیس دفتر گلف‌نیوز در منامه\ ترجمه: ایران‌در‌جهان: یک هیات دیپلماتیک از عربستان برای ارزیابی میزان خسارت وارد شده به سفارت و کنسولگری پادشاهی عربستان در تهران و مشهد، به ایران سفر خواهد کرد. روزنامه کویتی الجریده روز شنبه به نقل از یک منبع نزدیک به وزیر خارجه ایران خبر داد که این هیات دیپلماتیک پس از عید فطر به تهران پرواز خواهد کرد.

هیات ارزیابی سعودی طبق برنامه‌ریزی‌های قبلی  قرار بود دو ماه قبل به تهران پرواز کند، اما این دیدار به دلیل تفاوت نظر بین سعودی‌ها و ایرانی‌ها در مورد برنامه سفر و ملاقات‌‌هایی که با مقامات رسمی ایران درخواست شده بود، به تعویق افتاد. همین منبع همچنین از  ابزار عصبانیت سعودی‌ها به مقامات ایرانی بابت روند آهسته صدور ویزای اعضای هیات خبر داد.

به نقل از همین منبع، سعودی‌ها خواستار ملاقات با قضات و مقاماتی که مسوولیت پیگیری حملات به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در شهر مشهد هستند، بودند، اما وزارت خارجه ایران ادعا کرد که قادر به انجام هماهنگی برای این ملاقات‌ها نیست. ادعایی که ناخشنودی سعودی‌ها را در پی‌داشت.

عربستان سعودی ارتباط دیپلماتیک خود با ایران را در ژانویه ۲۰۱۶ و در پی دو حمله به دفاتر دیپلماتیک این کشور (در تهران و مشهد) توسط ایرانی‌هایی که به اعدام یک شهروند سعودی به همراه ۴۷ زندانی دیگر که توسط دادگاه با اتهامات تروریستی محکوم شده بودند قطع کرد.

بنابر گفته همین منبع، تنش‌ها بین این دو کشور اخیرا و در مدت همکاری‌ها بین مقامات رسمی حج ایران و مقامات سعودی برای مهیا کردن مقدمات انجام مراسم حج امسال کاهش قابل ملاحظه‌ای داشت. در گزارش‌هایی که مقامات ایرانی از این گفتگوها به مسوولان خود ارائه کردند از موضع‌گیری‌های «بسیار مثبت» سعودی‌ها در جریان گفتگو خبر دادند.

این انتظار وجود دارد که یک هیات ایرانی نیز پس از دیدار هیات ارزیابی سعودی از ایران، از عربستان سعودی دیدار کند، که این تبادل دیدار می‌تواند نشانه‌ای از فصل تازه‌ای در روابط دو کشور باشد، بخصوص که به‌جای تماس از طریق طرف سوم، راه تماس مستقیم دوجانبه این دو کشور می‌تواند باز باشد.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان