سی‌ان‌ان – امیر دفتری/ ترجمه: ایران در جهان:  در میان هزاران مغازه‌ای که در کوچه‌های پر پیچ و خم بازار بزرگ تهران وجود دارد، چایخانه حاج علی درویش نشسته است. این تنها چایخانه بازار نیست ولی قطعا یکی از قدیمی‌ترین‌هاست چرا که در سال ۱۹۱۸ باز شده است و به قول بعضی‌ها کوچکترین چایخانه نه تنها بازار که کل دنیاست.

آنها که مسیر این مغازه، که اندازه کمد لباس ۲ متری است را پیدا می‌کنند، از توصیه‌های صاحب این مغازه، کاظم محبوتیان، درباره خواص درمانی هرکدام از انواع گوناگون چایی که می‌فروشد استفاده می‌کند.

او به سی‌ان‌ان می‌گوید: «من به جاهای مختلف دنیا سفر کرده‌ام و چای‌های مختلفی مثل انگلیسی، ترکی و عربی را نوشیده‌ام. هیچ‌کدامشان مثل چای ایرانی نمی‌شوند.»

لیست نوشیدنی‌های او قهوه و شیرکاکائو هم دارد.

محبوتیان این مغازه را از پدرش حاج علی محبوتیان به ارث برده است که او هم آن را از صاحب اولیه‌اش حاج محمد حسن شمشیری در سال ۱۹۶۲ خریده بود.

قبل از انقلاب ۱۹۷۹ ایران، این چایخانه چای مغازه‌های بسیار زیادی در بازار را تامین می‌کرد. اگرچه از آن وقت تا بحال بسیاری از بازاریان اقدام به دم کردن چای خودشان می‌کنند. ولی این باعث کاهش رونق این مغازه نشد.

محبوتیان از توریست‌هایی که تعدادشان رو به رشد است، پذیرایی می‌کند. تعداد توریست‌های خارجی که به ایران سفر می‌کنند طی سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته و از ۲.۲ میلیون در سال ۲۰۰۹ به ۵.۲ میلیون در ۲۰۱۶ افزایش یافته است.

«از همه مشتریهایم می‌خواهم که در دفتر بازدیدکننده‌ها پیغامی بنویسند و هرکس که برای بار اول اینجا چای می‌نوشد یک سکه سوغاتی هدیه می‌گیرد.»

محبوتیان همچنین به قدرت بالای شبکه‌های اجتماعی در جذب مشتری ایمان دارد. او چند سال پیش حساب کاربری در اینستاگرام ساخت.

او عاشق این است که عکس بازدیدکننده‌های روزانه‌اش را در آنجا بگذارد. او می‌گوید این اقدام کمک می‌کند تا چایخانه کوچکش به یکی از محبوب‌ترین مغازه‌ها در بازار تبدیل شود.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان