زک دورفمن – مجله پولیتیکو \ ترجمه: کامیار توانمند – ایران‌در‌جهان: آگوست سال ۲۰۱۲ بود که یک عروسی بسیار مجلل در «کُلُرادو اسپرینگ» در ایالت کُلُرادو برگزار شد. مراسم از همه جهت خیرهکننده بود. فیروزهای بزرگ بر گردن عروس و گوشوارههایی بزرگ از الماس. همه این مراسم باشکوه را دیدند و میگفتند اینها همه مال «میتچل زونگ»‌است. مردی که به همه احترام میگذارد. دو سال بعد، ماموران پلیس فدرال آمریکاآف بیآیبا داشتن حکم قضایی به خانه زونگ در جنوب کالیفرنیا ریخته و تمامی جواهرات آن عروسی به ارزش ۴۰ هزار دلار و بیش از ۲۴ هزار دلار پول نقد را ضبط کردند. این پرونده به یکی از بزرگترین پروندههای ضبط اموال در خانواده زونگ تبدیل شد. اتهامی که ماموران تحقیق قضایی به زونگ نسبت دادند، واسطه‌گری در طرحی اقتصادی است که برای دور زدن تحریمها اجرا شده است. یکی از این موارد، انتقال یک میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ و طی یک مدت شش ماهه برای اموال دولت ایران است.

از قضا،بنیان اصلی این گزارش که میخوانید مربوط به طرحهای انتقال مالی و سرمایهگذاری وسیع ایران در خاورمیانه و قفقاز و همچنین ارتباط با مقامات بانکی کره جنوبی است. دولت ترامپ این روزها به دنبال سیاست فشار بیشتر بر ایران است و حتی اشارهای به تغییر رژیم [ایران] هم کرده است اما، نگاهی به این گزارش نشان میدهد چقدر دنبال کردن تحریمها کار دشواری است و اگر ترامپ بخواهد تحریمهای چند جانبه را به اجرا گذارد، نیاز به همکاری جدی با برخی کشورها دارد. با این حال، پرونده زونگ نشان میدهد حتی اگر جامعه جهانی جبههای یکسو انتخاب کرده باشند، باز راهدور زدن وجود دارد. آن زمان که در دور اول ریاست جمهوری اوباما، تحریمهای شدید و جهانی علیه ایران به اجرا گذاشته شد، نحوه بررسی اجرای تحریم دشوار بود، اما الان ترامپ چگونه میتواند چنین کاری انجام دهد؟

برای این کار باید بازگردیم به داستان «کن زونگ» که در کره به دنیا آمد و در سال ۱۹۸۰ به آلاسکا مهاجرت کرد و در سال ۱۹۸۵ شهروند ایالات متحده آمریکا شد. چهار پسر را در آلاسکا بزرگ کرد و خیلی زود در محیط آلاسکا رشد کرد. شروع به کار در بخشهای مختلف اقتصادی از جمله معاملات املاک کرد و صاحب یک شرکت ساختو ساز شد و حتی رستورانی خرید که آن را به رستورانی با غذاهای ایتالیایی تبدیل کند، که البته موفق هم نبود. در سال ۲۰۰۴ با یک سناتور ایالتی کار کرد تا میلیونها کنسرو ماهی را به کره جنوبی بفرستد که در آنجا نمکسود شده و در محیطهای نظامی و مدارس کره جنوبی مصرف شوند.

حوالی سال ۲۰۰۱ کن زونگ برای برخی ماههای سال در کره جنوبی به سر میبرد. چندین بار در آلاسکا از او شکایت شد و آنطور که جیم اسپرتوس،وکلیش میگوید، کن زونگ مواقعی ورشکسته بوده و مواقعی هم از آن بیرون آمده است. در سال ۲۰۰۹، زونگ شرکتی به نام «کی اس آی، ایدر» (که بعدها به نام کیاسآی/انکور معروف شد) را در کره جنوبی تاسیس کرد. همان سالی که زونگ شرکت کی اس آی ایدر را تاسیس کرد، یک فرصتطلب دیگر با نام «سنسر سوکت» (به احتمال زیاد نام خانوادگی «شوکت» است/مترجم) که یک ترکیه‌/قبرسی الاصل با داشتن شهروندی بریتانیا بود، از یک شرکت فیلمسازی و در جریان یک و نیم میلیون پوند سرمایهگذاری، کلاهبرداری کرد. وقتی پلیس خانه سوکت را بازرسی کردند، ۴۰ میلیون یورو اوراق بهادار پیدا کردند. در آن زمان و به گزارش پلیس بریتانیا، سوکت مدعی شد که نماینده شرکت «کی اس آی، ایدر، کره جنوبی»‌ است. در سال ۲۰۱۳، سوکت به اتهام تقلب در دادگاه بریتانیا به هفت سال زندان محکوم شد.

سوکت سابقهای طولانی در کارهای نادرست داشت. طبق یک گزارش در سال ۲۰۱۰ یک صندوق سرمایهگذاری در جزایر کیمنکیمن آیلندزتاسیس کرد و اسمش را گذاشت «سرمایهگذاری ایدر». در آنسالها، سوکت از سوی مقامات آمریکایی به دلیل برخی اتهامهایی که در طول سالهای ۲۰۰۰ به او زده شده بود، تحت تعقیب بود. تا سال ۲۰۱۰، سوکت خود را در مکاتبات آنلاین، «مدیر کیاسای ایدر کره» معرفی میکرد. همچنین دامنهای به همین نام برای شرکت در اینترنت ثبت کرد. در آن زمان نام سوکت در کنار شماری از شرکتهای صوری دیده میشود که یا نام «ایدر» یا «ادیر» دارند. در اساسنامه یکی از این شرکتها که به نام شرکت «ایدر» و در سال ۲۰۰۶ ثبت شده، تحت عنوان «کنث کیون زونگ»، ۷۱ ساله و مقیم سئول در کره جنوبی است. آنطور که مدارک دادگاه نشان میدهد، ارسال پول مستقیم بانکی به حساب این شرکت، همینطور بالا و بالاتر میرود. ۳۰ هزار دلار به کانادا، ۵۰ هزار یورو به فرانسه، ۱۴۹ هزار یورو به ایتالیا و ۱۱۶ هزار یورو به آلمان. ولی ناگهان و فقط ظرف چند روز در ماه فوریه، ارسالهای بانکی بزرگتر و بزرگ‌‌تر میشود. در جریان یک هفته اولین ارسال مالی ثبت شده از امارات متحده عربی به مبلغ سه و نیم میلیون دلار. پس از آن بیشتر ارسالها به این کشور در حوزه خلیج [فارس]است. (در متن از واژه خلیج به جای خلیج فارس استفاده شده است/مترجم). و مبالغ همینطور بیشتر و بیشتر چشم آدم را گرد میکند:‌ یک روز در ماه مه برای مثال، ارسال ۸۸ میلیون دلار، یک هفته بعد مبلغ ۱۰۹ میلیون دلار.

 

ادامه دارد ….

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان