سمیح صعب ـ النهار / مترجم علی مهتدی ـ ایران‌درجهان: علی‌رغم تهدیدهای آمریکا و خطوط قرمزی که رسم کرده، ایران هنوز هم کنترل میدان جنگ را در عراق و سوریه در دست دارد. بازپس‌گیری موصل توسط عراقی‌ها نمی‌تواند به شکل توطئه‌ای علیه ایران برای کاستن از نقش‌اش در این کشور باشد. در عین حال، توافق دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین در مورد منطقه عاری از درگیری در جنوب غرب سوریه نیز منجر به کاهش نقش ایران در سوریه نمی‌شود.

قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران بعد از آزادی موصل گفت که «حشد الشعبی در عراق قوی‌ترین ارتش منطقه است». این سخن، پیام روشنی به واشنگتن بود که به تازگی اعلام کرده شکست جهادگرایان در عراق باعث نمی‌شود تا آمریکا مانند سال ۲۰۱۱ نیروهای خود را از این کشور خارج کند. به این ترتیب معادله کنونی بدین شکل خواهد بود که هم آمریکا و هم ایران در عراق باقی خواهند ماند و در نتیجه رقابت دو طرف برای اعمال نفوذ بیشتر در عراق پس از داعش نیز ادامه خواهد یافت.

رقابت آمریکا و ایران برای نفوذ بیشتر در سوریه چیزی کم از رقابت آن‌ها در عراق ندارد. واشنگتن پیشنهادهای مکرری در مورد همکاری به روسیه داده و در مقابل می‌خواهد که کرملین از نفوذ ایران در سوریه بکاهد. شاید توافق ایجاد منطقه عاری از درگیری در جنوب غرب سوریه را بتوان به مثابه وسوسه کردن روسیه تلقی کرد تا به ایران پشت کند. برخی از رسانه‌های غربی حتی این توافق را نتیجه تفاهمی بزرگ‌تر دانسته‌اند که ایران را هدف قرار داده، چرا که توافق آمریکا و روسیه عملا مانع رسیدن نیروهای ایرانی یا گروه‌های تحت حمایت تهران به مناطق مشخصی در سوریه می‌شود.

با این حال آیا عجیب نیست که بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از توافق مسکو و واشنگتن استقبال کرده و گفت که این توافق باید گسترش یابد تا موفقیت‌اش تضمین شود! چطور ایران از توافقی حمایت می‌کند که به گفته رسانه‌های غربی، این کشور را هدف قرار داده است؟

می‌توان نتیجه گرفت که نه آزادسازی موصل و نه آرامش در جنوب سوریه هیچ‌کدام عواملی نیستند که باعث کاهش نقش ایران در منطقه شود؛ بلکه برعکس، تهران مشغول تقویت حضور خود در منطقه از بغداد تا دمشق است. ایران شریک واقعی روسیه و ترکیه در ایجاد «مناطق عاری از درگیری» در چهار نقطه از سوریه است. واقعیت سیاسی که خود را تحمیل می‌کند جز این نیست که ایران بخشی از راه‌حلی است که در سوریه و عراق همه به دنبال آن هستند.

همان طور که ایران بخشی از تحولات میدانی اخیر در عراق و سوریه بوده، امکان ندارد که از حل و فصل‌های اخیر بیرون مانده باشد. کسانی که امید دارند روسیه چرخشی علیه ایران کند فراموش کرده‌اند که هماهنگی نزدیک روسیه و ایران بود که باعث تغییر بسیاری از واقعیت‌ها در سوریه شد تا جایی که واشنگتن امروز نگاه واقع‌بینانه‌تری نسبت به وضعیت پیدا کرده در حالی که متحدان آمریکا در منطقه غرق در مشکلات و دعواهای خود شده‌اند.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان