امیل امین – الشرق‌الاوسط / مترجم علی مهتدی – ایران‌درجهان: نشانه‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد احتمال مواجهه بین ایران و آمریکا بسیار بالا است، به خصوص این‌که اظهارات اخیر نشان می‌‌دهد آمریکا قصد دارد در برابر طمع‌ورزی‌های بی‌پایان ایران دست به عرض اندام بزند. سخنان رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا قاطع و به مثابه انقلابی علیه سیاست‌های باراک اوباما در قبال ایران بود.

تیلرسون در این مورد صحبت کرد که سیاست آمریکا بر حمایت از نیروهای داخلی در ایران متمرکز است تا تغییری صلح‌آمیز در حکومت ایجاد شود. احتمالا این صریح‌ترین اظهارات علنی از زمان انقلاب ایران است که با تمایل رییس‌جمهور آمریکا و دولت او نیز منطبق است. همگی آن‌ها بر این باور هستند که ایران بزرگ‌ترین حامی تروریسم و عامل اصلی عدم امنیت در خلیج [فارس] و کل خاورمیانه است.

ابرهای آمریکایی در آسمانی جمع شده که تفاوت زیادی با آسمان تهران ندارد. مایک بومیو مدیر سیا دو روز قبل در مصاحبه با شبکه MSNBC آمریکا گفت که نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه ظرف شش یا هفت سال اخیر افزایش زیادی داشته است.

این ابرهای سیاه از آن‌چه در سنای آمریکا می‌گذرد نیز جدا نیست، به طوری که ۹۸ عضو سنا از مجموع ۱۰۰ نفر بر اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران رای مثبت دادند. جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا گفت که ایران از برنامه موشک‌های بالستیک خود عبور کرده و به برنامه ایجاد نیروی دریایی برای مقابله با حضور آمریکا رسیده است، ضمن این‌که از نظر فن‌آوری الکترونیک نیز دست به فعالیت‌هایی در منطقه علیه همسایگانش زده و شبه‌نظامیان وابسته به این کشور هم شب و روز در حال فعالیت هستند.

دنیس راس دیپلمات مشهور آمریکایی صحنه جاری را این‌گونه توصیف می‌کند که بروز مواجهه گریزناپذیر است، به خصوص با توجه به این موضوع که ایران از تردیدهای ترامپ در منطقه استفاده می‌کند تا قدرت خود در سوریه را افزایش داده و کریدور مورد نظر خود بین تهران تا بیروت را با عبور از عراق و سوریه ایجاد کند. برای این منظور، ایران با استفاده از شبه‌نظامیان وابسته به خود فشارهایی را از داخل عراق و سوریه و در دو طرف مرز این کشورها اعمال می‌کند.

افراد پیگیر و آگاه معتقدند واشنگتن پیامی داغ برای تهران ارسال کرد. روز ۱۸ می گذشته، نیروهای آمریکایی کاروان شبه‌نظامیان وابسته به ایران را هدف قرار داده و سپس روز ۸ ژوئن جاری نیز یک هواپیمای بدون سرنشین ایرانی که به نیروهای آمریکایی شلیک کرده بود را سرنگون ساخت.

آگاهان و پیگیران دقیق موضوع برخورد احتمالی آمریکا و ایران نمی‌توانند مفهوم تعیین مایکل داندریا جاسوس مشهور آمریکایی معروف به آیت‌الله مایک را به عنوان مسوول میز ایران در سیا درک کنند. نیویورک‌تایمز در تحلیل این موضوع درنگ کرد، تحلیلی که از نظر شکلی و موضوعی منطبق با اظهارات تیلرسون بود که گفت «تعیین داندریا در این منصب یعنی این‌که دونالد ترامپ در حال حرکت به سمت سیاست تغییر نظام در ایران است». ترامپ به وعده‌های انتخاباتی خود عمل می‌کند و داندریا به احتمال زیاد با نظام ایران تماس خواهد گرفت. نقش او فراهم کردن شرایط داخلی در ایران است تا مقدمات مواجهه آماده شود.

ترامپ، نیت ایرانی‌ها را از زبان خود آن‌ها شنیده است. حیدر مصلحی وزیر سابق اطلاعات ایران گفته که این کشور بر چهار پایتخت عربی سلطه دارد. پیش از او، حسین سلامی معاون فرمانده سپاه پاسداران نیز سخنانی مشابه بر زبان آورده بود. معاون فرمانده سپاه قدس به نوبه خود گفته بود که امروز نفوذ ایران به افغانستان می‌رسد و این حق طبیعی ایران است.

به نظر می‌رسد که ابرهای آمریکایی بر فراز آسمان ایران ابتدا به سپاه پاسداران می‌رسد، چرا که تحریم‌های کنگره برای نخستین بار سپاه را به شکل مشخص هدف قرار داده، بدون این‌که پرونده حقوق بشر در ایران را نیز از نظر دور دارد.

تحریم‌های آمریکا و مواجهه  شامل هر جهتی می‌شود که ایران را از نظر لوجستیکی و نظامی حمایت کند و به ترامپ این حق داده شده که مجازات‌ها و تحریم‌هایی مستقیم را در این زمینه اعمال کند.

آیا این ابرها به باران داغ آتش و باروت ختم می‌شود؟

سخنان رایج این روزها در مورد سناریوهای مختلف مواجهه نظامی بسیار زیاد شده در حالی که تابستان نیز نزدیک است.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان