فهد سلیمان الشقیران ـ الشرق‌الاوسط / مترجم علی مهتدی ـ ایران‌درجهان: پادشاهی عربستان سعودی در دهه هشتاد به نظر ما یکی از مهم‌ترین متحدان آمریکا و محور همه چیز و کشوری با تاثیرگذاری زیاد در تحقق اهداف مهم بود. این جملات را آلن هیرز از مدیران سی‌آی‌ای در زمان رونالد ریگان و در توصیف رابطه آمریکا با عربستان گفته است.

اتحاد آمریکا با عربستان باعث تحقق اهداف مشترک زیادی شد که در راس آن‌ها جلوگیری از نفوذ کمونیست‌ها بود که دغدغه‌ی هر دو کشور محسوب می‌شد. همین موضوع باعث تسهیل همکاری شد تا جایی که بندر بن سلطان، تاثیر عربستان را بسیار بزرگ توصیف کرده و گفته بود که بهای این همکاری بیشتر از قراردادهای فروش «آواکس» و در حد و اندازه «سلاح هسته‌ای» است. در طول تاریخ روابط آمریکا و عربستان، هر دو طرف دغدغه‌های مشترکی داشتند که از دوره روزولت شروع شد و به دوره ترامپ رسیده است. خطر نفوذ کمونیست‌ها یک هدف مشترک بود و اکنون تهدیدهای مشترک دیگری وجود دارد که ترامپ را وادار کرده به سمت عربستان به عنوان یک شریک قابل اعتماد حرکت کند؛ کشوری که می‌تواند مشکلات را برطرف کند.

ترامپ، عربستان را به عنوان نخستین مقصد خود انتخاب کرد. دلیل اصلی‌اش تمایل به مخاطب قرار دادن مسلمانان است که بحث اصلی جهان و رسانه‌ها هستند؛ یا به خاطر مهاجرت و یا به دلیل تروریسم. این موضوع که عربستان خاستگاه دین اسلام و محلی است که حرمین شریفین در آن قرار دارد، این کشور را به مهم‌ترین مرکز برای مخاطب قرار دادن یک و نیم میلیارد مسلمان تبدیل می‌کند. ترامپ تلاش دارد این مدعا که آمریکا علیه مسلمانان می‌جنگد را با سفر به کشورهای تماما مسلمان پاک کند. شاهزاده محمد بن سلمان و گروهش توانستند شراکتی واقعی و خوش‌بینانه با دولت آمریکا ایجاد کنند. سخنان او در آمریکا بر نقش رهبری این کشور در جهان و همچین نقش عربستان در رهبری جهان اسلام تاکید داشت. بدین ترتیب سفر ترامپ به عربستان و دیدارش با رهبران مسلمان چنین هدفی را دنبال می‌کند. بیانیه‌ها و اظهارات دولت‌مردان دو کشور، شامل «بسیج علیه نفوذ ایران در منطقه» و «خطرات تروریسم» نیز می‌شود.

ملک سلمان در جلسه کابینه عربستان از سفر رییس‌جمهور آمریکا و رهبران جهان اسلام استقبال کرد. احتمالا دیدارهای ترامپ با مسوولین عربستان ابعاد اقتصادی و نظامی دارد و هم‌چنین شامل سیستم دفاع موشکی و سلاح‌های سنگینی می‌شود که دولت اوباما با فروش آن‌ها به عربستان مخالفت کرد. در عین حال موضوع یمن نیز مورد بحث قرار می‌گیرد و شاهد تبادل نظر جدی و مهمی در مورد راه‌های مهار ایران خواهیم بود. ایران از زمان پیروزی انقلاب تلاش داشته تا از نظر مذهبی و نظامی، عربستان را تحریک کند. اظهارات محمد بن سلمان روشن بود: «منتظر نخواهیم ماند تا نبرد به ما کشیده شود، بلکه سعی می‌کنیم تا نبرد را به خاک ایران بکشیم.» اظهاراتی که رسانه‌های جهانی به عنوان سیاست جدید و قطعی عربستان معرفی کردند؛ کشوری که در صورت بروز جنگ از آن نمی‌ترسد.

ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی‌اش وعده دارد که تروریسم را ریشه‌کن می‌کند، فرهنگ تنفر را از بین می‌برد و هر وجب خاکی که تروریستی در آن حضور دارد را زیر و رو می‌کند. اکنون زمان جمع کردن گروه‌های تروریست شیعه در عراق و سوریه و لبنان از طریق عملیات نظامی و فشارهای مالی و امنیتی و عدم حمایت سیاسی از آن‌ها فرا رسیده چرا که هیچ کشوری از وجود شبه‌نظامیان در خاک خود راضی نیست. تروریسم یک معنی دارد و فرقی میان شبه نظامی شیعه و سنی وجود دارد. دقیقا برعکس اوباما که به گروه‌های شیعه اجازه رشد داد و باور داشت که اصل تروریسم از اهل سنت می‌آید. چنین برداشتی ناشی از ناآگاهی نسبت به اسلام و تاریخ آن، اصل دعوا و ریشه‌های فتنه‌ است. اگر داعش خاستگاه سنی داشت، حشد الشعبی و شاخه‌‌های مختلف آن حدود چهل گروه در عراق و سوریه را شامل می‌شود، شیعه هستند. فرقی ندارد. تروریست‌ها ملتی واحد هستند.

ریگان در تعهدش به حمایت از کشورهای متحد آمریکا قاطع بود و ایده دخالت اتحاد جماهیر شوروی در امور داخلی کشورهای عربی خلیج [فارس] را بسیار سخت کرد، به عهد و پیمانش عمل کرد و اکنون منتظر راه و روش ترامپ در قبال ایران و کشورهای محور شر هستیم تا خشونت، واپس‌گرایی و تروریسم از جهان پاک شود. اگر قرار به تهدیدی قاطع باشد، آمریکا کشوری است که می‌تواند جلوی این قبیل کشورهای مافیایی را بگیرد.

دیدار تاریخی ترامپ از عربستان پایه و اساس یک همکاری است. رهبران دو کشور می‌خواهند همکاری تاریخی خود را زنده کرده و شراکت استراتژیک، اقتصادی، سیاسی و امنیتی جدیدی را پایه‌ریزی کنند و جلوی «خمینیسم» را در خاورمیانه گرفته و اجازه دخالت و آشوب‌افکنی را به این کشور در منطقه و جهان ندهند.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان