محمدصالح البحرانی ـ المیادین / مترجم علی مهتدی ـ ایران‌درجهان: اندکی قبل از باز شدن مراکز اخذ رای می‌توان گفت که صف‌آرایی‌ها در صحنه انتخابات تکمیل شده و نقشه ائتلاف‌های جدید حامی روحانی و رییسی به عنوان نامزدهای اصلی مشخص شده است. غیر از رهبر ایران که تاکنون چندین بار گفته نام نامزد مورد نظرش را به دلایل مشخص فاش نخواهد کرد، باقی گروه‌ها و مراجع سیاسی و دینی با پایگاه‌های مردمی که دارند، «نامزد اصلح» را مشخص کرده‌اند.
در سایه درک هر دو جناح موجود از مشکلات رقابت انتخاباتی و عدم قدرت هر کدام از نامزدها برای پیروزی قاطع بر رقیبش همانند اکثر انتخابات گذشته، نیروهای اصول‌گرا و اصلاح‌طلب سعی دارند از هر فرصتی برای بهبود وضعیت نامزد مورد نظر خود استفاده کنند؛ به خصوص اگر این فرصت از طریق موضع‌گیری یکی از افراد مشهور عرصه هنر یا ورزش باشد که معمولا طرفداران زیادی دارند. انتقاد ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان مشهور یا مهران مدیری از دولت روحانی از طرف محافظه‌کاران به مفهوم حمایت آن‌ها از نامزد اصول‌گرا تعبیر شد. سخنان ترانه علیدوستی هنرپیشه فیلم فروشنده که برنده اسکار شده بود یا علی دایی اسطوره فوتبال ایران در حمایت از روحانی به سرمایه اصلاح‌طلبان اضافه شد.
تشدید درگیری‌ها میان دو جناح حکومت بر سر کسب کرسی نفر اول قوه اجرایی که به خاطر نزدیک شدن روحانی و رییسی در نظرسنجی‌ها ایجاد شده و هم‌چنین تاثیری که پیروزی یا شکست هر کدام بر جناح مخالف می‌گذارد باعث شده هر دو جناح ماشین تبلیغاتی خود را به شکلی چشم‌گیر و بی‌سابقه علیه دیگری به کار بیاندازند. هر کسی که ایران را از نزدیک نشناسد گمان می‌کند که ارتباط بین دو جناح حاکم در سایه حمله‌های انتخاباتی به شکل کلی قطع شده است. با این حال آن‌هایی که با طبع ایرانی آشنا هستند می‌گویند که ایرانی‌ها به بیشتر آن‌چه در عرصه داخلی ایران دیده می‌شود و گاه غیر مترقبه است، عادت کرده‌ و به نظرشان تا زمانی که رقابت زیر سقف نظام بوده و امنیت ملی را خدشه‌دار نکند، جالب است.
هر اندازه که این اتفاقات به گفته رهبر ایران در سخنان اخیرش، نامناسب باشد، وجه مثبت فضای انتخاباتی به گفته رهبر؛ آزادی زیادی است که شهروندان ایرانی در سایه نظام جمهوری اسلامی دارند، بدین مفهوم که بهره‌ای که نظام از فضای انتخاباتی می‌برد، بسیار بیشتر از ضررش است. انتظار می‌رود بعد از فروکش کردن گرد و غبارها و اعلام نام نفر پیروز، سیاست در خیابان‌ها به روند اصلی و طبیعی خودش بازگردد.
زیر تیتر «تلاش برای حفظ نظام جمهوری اسلامی» یا دفاع از دستاوردهای آن و حمایت از طبقه‌های اجتماعی فقیر و کم‌درآمد، هر گروه سعی می‌کند از این فضا برای کوبیدن دیگری و به رخ کشیدن نقاط ضعفش به شکلی مبالغه‌آمیز استفاده کند. عدم تاثیر مثبت توافق هسته‌ای بر زندگی شهروندان به عجله کردن روحانی در امضای توافق هسته‌ای با غرب به ضرر منافع ایران تعبیر می‌شود. تبلیغات رسانه‌ای اصول‌گرایان بر فساد اطرافیان روحانی نیز تاکید دارند در حالی که دولت روحانی می‌گوید توافق هسته‌ای حاصل اجماع نظر حکومت و تصمیم‌گیران اصلی آن بوده و ایران بیش از آن‌که ضرر کرده باشد، از این توافق سود برده است.
روحانی و نزدیکانش در مورد مشکلات معیشتی مردم، دولت اصول‌گرای احمدی‌نژاد را مقصر می‌دانند. در هر حال، اختلافات میان روحانی و رییسی بر سر تصدی مقام اول اجرایی کشور تنها شکلی نیست و فقط به پرونده اقتصادی نیز ربط ندارد، هر چند این موضوع اهمیت داخلی فراوانی دارد؛ بلکه این اختلافات شامل مسایل عمیق‌تر و مهم‌تری مثل آزادی‌های اجتماعی و فرهنگی و سیاسی و حد و مرز این آزادی‌ها می‌شود. رقابت انتخاباتی در ایران حول همین محور صورت می‌گیرد که از طرف برخی در تهران، نبردی سنگین توصیف شده که نتیجه آن روز جمعه مشخص می‌شود.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان