سرمقاله ۱۱ مه – هندوستان تایمز\ ترجمه: کامیار توانمند- ایران‌در‌جهان: گام‌‌های پاکستان روی خط نازک میان ایران و عربستان سعودی، سخت‌تر شده است. ایران در اقدامی که شاید گرته‌برداری از اقدام مشابه هندوستان باشد، اخطار داده بود در پی کشته شدن ۱۰ مرزبان ایرانی توسط شبه‌نظامیان سنی، به عملیات نظامی در خاک پاکستان دست خواهد زد. پاکستان قول داد که حضور نظامی در مرز را تقویت کند، ولی این شاید چسب زخمی خیلی سطحی بر زخمی عمیق در جغرافیای سیاسی باشد.

پاکستان به لحاظ سنتی روابط امنیتی نزدیکی با عربستان سعودی دارد ولی در همین حال تلاش دارد به رغم رابطه خصمانه میان ریاض و تهران، رابطه‌ای محترمانه با ایران هم داشته باشد. با این حال چیزی که باعث افزایش نگرانی شده، روابط نزدیک‌تر ریاض با دهلی است و پاکستان را هُل داده که به عربستان نزدیک‌تر شود. ژنرال راحیل شریف، رییس سابق ستاد کل ارتش پاکستان به تازه‌گی به سمت ریاست ائتلاف ارتش اسلامی با حمایت عربستان سعودی برای مبارزه با تروریسم منصوب شده است.

هرچند این ائتلاف نظامی هنوز به‌هم‌ریخته به نظر می‌رسد، ولی دو کشور با اکثریت شیعه یعنی ایران و عراق را در برنمی‌گیرد. پاکستان همچنین به نظر می‌رسد روی حمایت مالی عربستان سعودی از گروه سنی افراطی جیش العدل که پشت حمله و کشته شدن مرزبانان ایرانی در بلوچستان ایران بود، چشم خود را بسته است. شمار زیادی از این گروه‌های تروریستی ریشه در سپاه صحابه دارد که گروهی تروریستی و غیرشیعه بود که سال‌ها پیش توسط نظامیان پاکستانی راه انداخته شده بود.

هرقدر رقابت میان ایران و عربستان عمیق‌تر شود، تلاش پاکستان برای داشتن رابطه با هر دو طرف سخت‌تر می‌شود. پاکستان پیش از این به درخواست عربستان سعودی برای فرستادن نیرو برای حضور در جنگ داخلی یمن، جواب منفی داده بود که خشم عربستان را در پی داشت. هندوستان در این میان وارد شد و به سران کشورهای سلطنتی عربی گفت که اتحادی با حضور امارات متحده عربی و پاکستان کافی نیست و آن‌ها باید با هندوستان هم ارتباط بگیرند. همین طور اگر ایران از پاکستان خشمگین شود، به سمت همکاری با هند برای ساخت «کوریدور» شمال به جنوب در افغانستان خواهد رفت که برای منافع امنیتی هندوستان بسیار مهم است. ایران و هند در مورد همکاری در حوزه نفت وگاز کمی اختلاف دارند ولی این چانه‌زنی‌ها بیشتر ریشه در دلایل مالی دارد و نه مشکلات امنیتی.

به هر حال،‌ هر قدر هم هند در سایه مشکلات پاکستان بخواهد بدرخشد،‌ باید حواسش به تجارت در آب‌های خلیج فارس باشد. سیاست دولت فعلی برای «ارتباط با غرب» نتیجه‌اش این شده که هند در حال حاضر نزدیکی خیلی بیشتری با کشورهای اصلی خلیج دارد، از جمله عربستان سعودی و ایران. البته حل این تناقض‌های برای دولت هند راحت‌تر است چرا که هندوستان سرزمینش پایه‌ای برای حمایت از عملیات تروریستی نیست. درسی که پاکستان باید آن را یاد بگیرد.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان