روزنامه صاباح ترکیه / ترجمه از ترکی: سولماز شریف -ایران‌در‌جهان: از غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در ایران که به گروه نزدیک به اصلاح‌طلبان هم شناخته شده است، به دلیل توهین به سربازان ایرانی در سوریه شکایت شده است. کرباسچی که در سخنرانی مراسم شروع کمپین انتخاباتی روز جمعه در شهرستان اصفهان از “مدافعان حرم” ابراز نارضایتی کرده بود از طرف دادستان کل اصفهان به توهین به “شهدای مدافعان حرم” متهم شد.

کرباسچی در سخنرانی‌اش گفت: «دوست داریم در سوریه، لبنان و یمن صلح برقرار شود. به داد مظلومان برسیم و شیعه‌ها قوی‌تر بشوند. اما این کار آیا فقط با پول دادن، سلاح گرفتن، کشتن و زدن امکان‌پذیر است؟»

کرباسچی که پشنهاد داده بود تا تهران برای حل مشکلات منطقه وارد جریان دیپلماسی شود، به دلیل این گفته‌هایش به هدف محافظه‌کاران تبدیل شده است.  

روزنامه افراطی محافظه‌کار کیهان از گفته‌های کرباسچی به عنوان «ضربه‌ای به سیاست خارجی رژیم ایران» یاد کرد. شهردار سابق تهران و دبیرکل حزب سازندگی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۹ ماه می از حسن روحانی حمایت می‌کند.

هشدار امنیت ملی به رسانه‌ها و نامزدهای انتخاباتی

از سوی دیگر به گفته تابناک، سرتیپ مسعود جزایری معاون ستاد کل نیروهای مسلح در سخنرانی دیروزش به نامزدهای انتخاباتی و اعضای رسانه در خصوص مداخله نکردن در موضوعات «امنیت ملی» هشدار داد. جزایری، «نامزدها و رسانه‌ها را از دخالت در اموری که تخصص ندارند، و موضوعاتی خارج از اختیارات رییس جمهور، [ازجمله] دفاع از کشور و منطقه، و موضوعات امنیتی و منافع ملی برحذر داشت.»

گفته می‌شود، بیش از دو هزار سرباز اردوی ایران در برخوردهای سوریه جان باخته‌اند.  

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان