جورجیا دیبلیوس – نشریه مترو [بریتانیا] \ ترجمه: کامیار توانمند- ایران‌در‌جهان:  آیا هیچ‌وقت حتی فکرش را کرده‌اید که برای تعطیلات سالانه خود، به بازدید از منطقه‌ای بروید که بقایای حادثه‌ای اتمی است یا در آن قحطی‌زدگی جریان دارد؟ اگر پاسخ شما «بله» است، پس با تعجب فراوان باید گفت شما تنها نیستید. در حال حاضر نزدیک به هزاران شهروند بریتانیا مشغول پیدا کردن راه‌هایی جایگزین برای سپری کردن تعطیلات خود هستند. جاهایی مثل چرنوبیل (در اوکراین)، ایران، کره شمالی و حتی سودان.

و از بخت خوش این مسافران – یا همان گردشگران مناطق خطرناک – که خواهان گردش در خصمانه‌ترین نقاط جهان هستند، یک آژانس مسافرتی هم هست که خدمات سفر به چنین نقاطی را عرضه می‌کند. «آژانس مسافری لوپین» در منچستر در بریتانیا، توسط «دیلان هریس»‌ راه‌اندازی شده و ادعا می‌کند که پُرکننده آن جای خالی است که بازار گردشگری برای تغییر با آن روبرو است.

 

شرح عکس:‌ چرنوبیل هم در فهرست نقاط گردشگری است

آقای دیلان از قضا تعطیلات شش روزه در سودان به قیمت ۶۵۴ پوند برای هر نفر ارائه می‌دهد و محبوبیت این سفر باعث شده نوبت سفرهای بیشتری برای ماه دسامبر پیش‌بینی کند. دو توری که امسال برای سودان گذاشت، همه با هم و درجا فروخته شدند.

دیلان که سال گذشته ۵۰ گروه گردشگری را سازماندهی کرده، می‌گوید همیشه قبل از سفر مطمئن می‌شود که تمامی مسافران از امنیت کامل برخوردار خواهند بود.

این مدیر آژانس ۳۸ ساله می‌گوید:‌ «در جریان سفرهای گردشگری من به طور کامل یقین دارم که در تمام مدت سفر‌،‌ امنیت مسافران تامین شده است و هیچ جای نگرانی وجود ندارد.»

وی می‌افزاید:‌ «تنها زمانی که با برخی مسائل روبرو می‌شوم، مواقعی است که پیش از سفر در حال تحقیق و بررسی برای انجام تور گردشگری هستم. مراحل جست‌وجو برای راه‌های مطمئن و تهیه برنامه سفر و کسانی که بتوانند با امنیت، گردشگران را همراهی کنند، کار زمان‌بری است.»

«در جریان آخرین سفری که برای تحقیق و بررسی رفته بودم، دستگیر شدم، به زندان افتادم، حتی به دادگاه فرستاده شدم، گذرنامه‌ام ضبط شد، مجبور به پناه‌گیری در سفارت بریتانیا و خیلی مسائل دیگر شدم.»

 

شرح عکس:‌ دیلان، آژانس مسافری را به راه انداخته که جایگزین‌هایی برای سفر در جریان تعطیلات ارائه می‌کند.

«به طور پایه‌ای باید گفت تمامی دشواری‌های سفر را قبل از این که مطمئن شوم که جایی این قدر امن هست که بتوان مشتری را فرستاد یا نه، تجربه می‌کنم.»

«افغانستان در صدر فهرستی است که من دوست دارم سفرهایی به آن‌جا برنامه‌ریزی کنم چرا که مناظر بسیار زیبا و تاریخی منحصربه‌فرد دارد ولی در حال حاضر، مناطقی که من می‌خواهم به آن‌جا بروم خیلی نا‌امن است.»

«حمله‌ها در آن‌جا یکسره و بدون فرق‌گذاری بین افراد است در نتیجه باید فعلا منتظر ماند.» دیلان افزود که او همچنین تمایل دارد که تورهای گردشگری به سوریه هم راه‌اندازی کند. اما این یکی هم چه باور کنید یا نه، حالا حالاها باید در فهرست انتظار بماند.

وی افزود:‌« سوریه کشوری دارای بناهای تاریخی و باستانی است و مردمی بسیار مهمان‌نواز دارد. ولی حالا نزدیک به پنج سال است که درهای کشور بسته شده و هیچ نشانه‌ای هم دیده نمی‌شود که به این زودی‌های تغییری روی دهد.»

 

شرح عکس:‌ مردمی که از کره شمالی بازدید می‌کنند

«کار ما در سال‌های اخیر رونق گرفته و شمار مسافران بیشتر شده است. من از جایی شروع کردم که خودم به تنهایی کل شرکت را اداره می‌کردم ولی حالا چند همکار در چند نقطه از جهان دارم. مشتری‌های دائم ما هستند که کمک کردند به این‌جا برسیم.»

«شمار زیادی از مشتری‌های ما باز پیش ما برمی‌گردند و ما را تشویق می‌کنند که مقصد سفرهایی جدیدتر برای آن‌ها پیدا کنیم. بازخورد آن‌هاست که کمک می‌کند بقیه از کار ما با خبر شوند و در نتیجه مشتریان جدید پیدا کنیم. هرچند به طور عمومی، فکر کنم شمار مردمی که خواهان تجربه‌ای مسافرت در جریان تعطیلات خود هستند، بیشتر شده است.»

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان