جهاد الخازن ـ الحیات / مترجم علی مهتدی ـ ایران‌درجهان: مایلم پیش از پرداختن به موضوعی که قصد دارم امروز در مورد آن بنویسم، تاکید کنم که من از مویدان برنامه هسته‌ای نظامی ایران هستم و از مصر، عربستان و امارات هم می‌خواهم تا برنامه هسته‌ای نظامی مشابهی را پیگیری کنند. من هم‌چنین از ایران و حزب‌الله و حماس علیه اسراییل حمایت می‌کنم.

آن‌چه گفته شد نافی این امر نیست که با طمع‌ورزی‌های ایران در خلیج [فارس] به خصوص حمایت‌اش از اپوزیسیون وابسته به خارج در بحرین، حوثی‌ها در یمن و ماجراجویی این کشور در سوریه مخالفم. ایران نیازی به هیچ کدام از این کارها ندارد، بلکه به روابطی خوب با کشورهای عربی نیاز دارد تا بتواند جلوی طمع خارجی ایستادگی کند.

همه ما می‌دانیم که دانلد ترامپ با توافق هسته‌ای امضا شده میان ایران و شش کشور بزرگ مخالف است و قدم‌هایی نیز برای لغو این توافق برداشت ولی متحدان اروپایی آمریکا این موضوع را قبول نمی‌کنند. پاسخ ترامپ چه بود؟ وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که قرارداد بزرگی برای فروش سلاح شامل جنگنده‌های اف۱۶ با بحرین امضا کرده و آماده است تا هر سلاحی که عربستان و امارات برای مقابله با مواضع تهران می‌خواهند در اختیار آن‌ها قرار دهد. ترامپ اخیرا گفته که با آزمایش موشک‌های قاره‌پیما از طرف ایران، مخالف توافق هسته‌ای شده و بدین ترتیب به ایران اخطار داد. مشخص نیست اگر ایران موشک‌های دیگری را آزمایش کند، ترامپ چگونه هشدارهای خود را عملی می‌کند.

گمان نمی‌کنم علی‌رغم تحریک‌های آشکار و پنهان اسراییل، دانلد ترامپ قصد مواجهه نظامی با ایران داشته باشد. این تحریک‌ها، شامل روسیه نیز شده است. دو سال قبل، اسراییل با روسیه توافق کرد که به خاطر جلوگیری از برخورد نیروهای دو کشور، مسکو عملیات نظامی خود را در سوریه با تل‌آویو هماهنگ کند. بنیامین نتانیاهو جنایت‌کار جنگی به مسکو سفر کرده و در دیدار با ولادیمیر پوتین وی را علیه ایران و نظام سوریه تحریک کرد.

اسراییل با این بهانه که سلاح‌های ارسالی از ایران برای حزب‌الله را هدف قرار می‌دهد، حملات زیادی به داخل سوریه کرده است. اسراییل هم‌چنین محموله‌های سلاح که از طریق دریا ارسال شده بود را نیز هدف قرار داد. به نظر من، روابط بین روسیه و اسراییل بسیار عمیق‌تر از چیزی است که ترامپ و دولت‌اش تصور می‌کنند.

دستان رییس‌جمهور آمریکا در تعامل با اسراییل بسته است، زیرا کنگره آمریکا از اسراییل در برابر هر رییس‌جمهور آمریکایی حمایت می‌کند. ترامپ هم‌چنین خواستار مواجهه نظامی مستقیم یا نیابتی با روسیه نیست؛ چرا که می‌داند روس‌ها سلاح‌ها یا رسوایی‌هایی علیه او در دست دارند.

تصویر بسیار پیچیده است. بین ایران و اسراییل به عنوان دشمن، نوعی «همکاری» علیه سازمان‌های تروریستی مانند داعش وجود دارد. اسراییل روابط نزدیکی با روسیه دارد که رابطه اصلی این کشور با آمریکا را تهدید می‌کند. آمریکا سالیانه ۳.۸ میلیارد دلار به اسراییل کمک تسلیحاتی کرده و هر بار که شورای امنیت می‌خواهد به دلیل قتل پیران، زنان، جوانان و کودکان فلسطینی، اسراییل را محکوم کند از وتو استفاده می‌کند.

از طرف دیگر، ایران ماه آینده با موعد انتخابات ریاست جمهوری مواجه است. پیش از این معتقد بودم که حسن روحانی (که او هم ماه گذشته با پوتین دیدار و توافق کرد) برای دومین بار پیروز انتخابات خواهد شد، ولی اکنون می‌خوانم که ابراهیم رییسی، آیت‌الله تندرو و مشهور به نزدیکی به آیت‌الله خامنه‌ای خود را نامزد انتخابات کرده است.

نکته عجیب‌تر این‌که، محمود احمدی‌نژاد که بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ رییس‌جمهور ایران بود، علی‌رغم مخالفت آیت‌الله خامنه‌ای بار دیگر نامزد انتخابات شده است. احمدی‌نژاد گفته که مخالفت خامنه‌ای با نامزدی او تنها «توصیه» وی بوده و نه دستورش. به نظر می‌رسد احمدی‌نژاد فراموش کرده که در دوره ریاست جمهوری او چه مشکلات و دشواری‌هایی برای ایران ایجاد شد.

به شکل خلاصه، ایران در برابر وضعیت سیاسی خارجی پیچیده و در هم تنیده و هم‌چنین وضعیت داخلی پیچیده‌تر و دشوارتر قرار داشته و هر احتمالی وارد است.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان