کالوم وود – نشریه ترامپت\ترجمه: کامیار توانمند-ایران‌در‌جهان: به گزارش صندوق جهانی پول، از زمان قرارداد موسوم به برجام و از اوایل سال گذشته،‌ اقتصاد ایران «بهبود شایانی»‌ داشته است. در گزارش جهانی این سازمان و در بخش «چهارم بررسی»، صندوق جهانی پول چنین بررسی کرده است:‌ «مدیران این سازمان (صندوق جهانی پول) به مقامات (ایران) بابت چنین بهبود برجسته و نرخ رشد اقتصادی پس از لغو تحریم‌های اتمی سال ۲۰۱۶، تبریک گفته و خدمات آن‌ها را شایان دانسته‌اند.»

پیش از این‌که صندوق جهانی پول از مقامات ایرانی بابت کارهای آن‌ها تقدیر کند، باید دید که نخست اقتصاد چگونه توانسته تسهیلات بهبود را پیش ببرد، پول آن از کجا آمده و از همه مهم‌تر، این پول چطور مصرف شده است.

سپاس فراوان، آمریکا

در میانه این خوشی‌ها و تبریک‌ها، ایران باید از دولت باراک اوباما و چهار آمریکایی که بدون هیچ پایه و اساسی (در ایران) به زندان افتاده بودند، سپاسگزاری کند. با پرداخت پول در ازای آزادی این افراد در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶، ایران ناگهان ۴۰۰ میلیون دلار به ثروت‌اش افزوده شد و می‌توانست منتظر دریافت ۱.۷ میلیارد دلار باقی مانده از معامله باشد.

دولت اوباما پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار را بخشی از پایان دادن به دعوای دیرینه دو کشور در مورد خرید سلاح (پول‌های بلوکه شده ایران در آمریکا) نامید. این پول از سال ۱۹۷۹ و وقوع انقلاب، هرگز به ایران بازگردانده نشده بود. به گفته دولت (اوباما) این که پول همان روز – یا ساعتی – تحویل داده شد که آمریکایی‌های دربند در ایران آزاد شدند، امری اتفاقی و تصادفی بوده است.

اما ۴۰۰ میلیون دلار به اضافه ۱.۳ میلیارد دلار سود آن، فقط آغاز آن بود. ایران همچنین باید از تیم دولت باراک اوباما بابت فعالیت‌های بدون وقفه برای رسیدن به توافق اتمی، شکرگذاری کند. این تلاش‌ها باعث شد ایران به سطح عادی اقتصاد جهانی بازگردد. از آن زمان، ایران توانسته صادرات نفت خود را از یک میلیون بشکه در روز به چهار میلیون بشکه در روز برساند. صادرات نفت آسیا به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، به حدود ۹۲ درصد رسیده است.

با وجود این‌همه موفقیت و با این حال، ایران هنوز فقیر مانده است. به گزارش «ایران فوکوس»، ۱۵ میلیون شهروند ایران از جمعیت کل ۷۸ میلیونی، در فقر زندگی می‌کنند. فقر، همه‌گیر شده و طبق تخمین بانک جهانی، ۹ درصد از مردم ایران زیر خطر فقر زندگی می‌کنند.

با توجه به پشت سرگذاشتن شرایط سختی که صندوق جهانی پول آن را «بهبود شایان» خوانده، یافتن مزایای این بهبود اقتصادی را در زندگی روزانه مردم ایران کار دشواری است. این باعث می‌شود چنین پرسش‌هایی مطرح شود:

 

این پول کجا رفته؟

به گزارش «کامنتاری»، حسین دهقان، وزیر دفاع ایران بشدت تمجید کرده و یادآور شده که صنایع دفاعی داخلی ایران در سه سال گذشته، دو سوم افزایش یافته است. دهقان مدعی شد که بخش دفاع ۴۵ درصد نسبت به سال گذشته «در حوزه تسلیحات و تولید مهمات» رشد داشته است.

این افزایش در مقایسه با بودجه ۲۰۱۶ – ۲۰۱۷ که پیش‌بینی ۹۰ درصدی در بخش دفاعی داشت، پایین‌تر است. وقتی که قرارداد اتمی موسوم به برجام امضا شد، جان کری وزیر خارجه قبلی آمریکا تایید کرد که بخشی از این پول‌های آزاد شده صرف امور نظامی می‌شود. آقای کری گفت:‌ «فکر می‌کنم بخشی از این پول به دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و صنایع وابسته به آن برسد، که برخی از این [شرکت‌ها یا گروه‌های] وابسته‌، عنوان گروه‌های «تروریستی» را یدک می‌کشند.»

حالا حدس بزنید از ۱.۷ میلیارد دلاری که صرف آزادی زندانی‌های آمریکایی شده، چقدر به دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رفته است؟ پاسخ: ۱۰۰ درصد.

سعید قاسمی نژاد، از بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در گفت‌وگویی با «بلومبرگ ویو» گفت:‌ «بند ۲۲ بودجه سال ۲۰۱۷ می‌گوید بانک مرکزی (ایران) باید پول دریافت شده از تفاهم حقوقی (بر سر پول‌های بلوکه شده در آمریکا) و نیز سود فروش سلاح بعد از انقلاب را تا سقف ۱.۷ میلیارد دلار به بودجه دفاعی واریز کند.»

البته این مبلغ ۱.۷ میلیارد دلار، بخشی از ۱۹ میلیارد دلاری است که به بودجه نظامی اختصاص داده شده است. بزرگ‌ترین بند [اعتباری] از بودجه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که بودجه اختصاصی‌اش ۵۵ درصد اضافه شد.

اما هنوز بیشتر مانده است. دستیابی ایران به بازار اقتصاد جهانی باعث شد ایران تولید و صادرات نفت خود را افزایش دهد. ایران این پول را صرف خرج قراردادهای تسلیحاتی با روسیه و چین کرده است. ایران قراردادی ۱۰ میلیارد دلاری با روسیه امضا کرد تا تانک‌های روسی تی-۲۹، ادوات، هواپیما و هلی‌کوپتر دریافت کند. این قرارداد در تناقض با محدودیت خرید سلاحی بود که بر ایران اعمال شده است. انستیتو مطالعات صلح بین‌المللی در استکهلم نوشته است:

«در ۹ ژوئن ۲۰۱۰، قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل، محدودیت‌های فروش سلاح به ایران را تشدید کرد. طبق قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت، هرگونه فروش تسلیحات متعارف درج شده در فهرست از جمله تانک‌های آفندی، تانک‌های زرهی، خودروهای آفندی، ادوات سنگین، هواپیماهای جنگنده، هلی‌کوپترهای جنگنده، ناوهای جنگی و برخی از موشک‌های و ابزار و دستگاه‌های هدایت موشک، ممنوع شده است.»

اما این فهرست، دقیقا همان چیزی است که ایران پول خود را براین آن هزینه می‌کند.

در سال ۱۹۹۴ – نزدیک به دو دهه پیش – «جرالد فلوری»، دبیر نشریه «ترامپت» نوشت:

ایران مشغول تبدیل شدن به قدرتی در خاورمیانه است! من سال‌هاست باور داریم که ایران شاه جنوب خواهد بود… آن‌ها چنان قدرت تهاجمی در اختیار دارند که تنها با یک قدرت برتر می‌تواند متوقف شود!

این گفته‌ها را با بخشی از برنامه «کی آف دیوید – کلید دیوید» با عنوان «توافق اتمی آمریکا با ایران» مقایسه کنید:

«آن‌ها[ایران] همین‌طور فشار می‌دهند و همین‌طور هٌل می‌دهند تا این که جنگ جهانی سوم را شروع کنند! … حالا ما به آن‌ها ۱۰۰ میلیارد دلار داده‌ایم، و آن‌ها می‌توانند صادرات ترور خود را افزایش دهند و این دقیقا همان چیزی است که دنبالش بودند و خواهند کرد.»

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان