راشد صالح العریمی ـ الحیات / مترجم علی مهتدی ـ ایران‌درجهان: اوایل هفته گذشته پادشاهی بحرین اعلام کرد که یک گروه تروریستی شامل ۵۴ نفر را دستگیر کرده است. تا زمانی که ایران به عنوان حامی رسمی تروریسم و آشوب در منطقه به سیاست‌های خود ادامه می‌دهد؛ این گروه، اولین نمونه از این نوع نبوده و آخرین آن نیز نخواهد بود. ایران امنیت و استقرار منطقه را به روش‌های گوناگونی به هم می‌ریزد، از جمله تشکیل گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی و آموزش آن‌ها در پایگاه‌های موسسه شیطانی معروف به «سپاه پاسداران» در خاک خود یا کشورهایی مثل لبنان و عراق که قبلا موفق شده آن‌ها را تابع خود کند. بدین ترتیب این قبیل کشورها به عرصه اجرای طرح‌های ایران به دست شبه‌نظامیان وابسته به خود تبدیل شده است.

همان‌طور که گفته شد، این حادثه اول نیست؛ ولی تحولی در شکل جنایت‌های این گروه‌ها رخ داده که به تازگی کشف شده است. حمله اوایل سال جاری به مرکز بازپروری و اصلاح در «جو» که یک پلیس بحرینی در آن به شهادت رسید، یک عملیات نظامی بزرگ بود که برنامه‌ریزی و تمرین برای آن خارج از بحرین صورت گرفته و اعضای گروه آن را اجرا کردند. وزارت کشور بحرین در آن زمان توضیح داد که شبکه «اهل بیت» که توسط ایران تامین مالی می‌شود بعد از حمله تروریستی اعلام کرد که «عملیات با موفقیت اجرا شد.» فارغ از این‌که چنین اظهارنظری، تحریک‌آمیز بوده و به بدترین شکل مشوق تروریسم است، دخالت ایران در چنین عملیات تروریستی و نظارت بر اجرای آن را ثابت می‌کند.

هدف از حمله، فراری دادن تروریست‌هایی بود که به قتل و تخریب محکوم شده بودند. ده متهم فرار کرده و سعی کردند به پناهگاه طبیعی خود یعنی ایران بروند؛ ولی هوشیاری نیروهای امنیتی بحرین باعث شد تا طرح فرار خنثی شود. با این حال طبق تحقیقات، عملیات «جو» تنها اقدام فهرست این گروه نبود؛ بلکه تلاش برای قاچاق سلاح و مواد منفجره در یکی از سواحل و ترور یکی از افسران پلیس در منطقه «بلاد قدیم» و حمله مسلحانه به گشتی پلیس در منطقه «بنی جمره»، همه جنایت‌هایی در راستای استفاده از بدترین شکل‌ خشونت ممکن است. اگر سرعت عمل و هشیاری بالای موسسات امنیتی بحرین نبود،‌ تعداد این جنایت‌ها بیشتر و خسارت‌های جانی و مالی نیز افزایش می‌یافت.

جزییاتی که نهادهای مسوول بحرینی منتشر کرده‌اند، حجم توطئه و گستردگی آن را نشان می‌دهد. رهبران گروه‌های تروریستی از دور فعالیت کرده و شبکه‌های پیچیده‌ای از روابط را برای اجرای طرح‌های‌شان به خدمت گرفته‌اند. بر اساس تحقیقات به عمل آمده، یکی از رهبران گروه‌های تروریستی، از آلمان به عنوان پایگاه استفاده کرده و تحرکات اعضای گروه، تحرکات و سفرهای‌شان برای آموزش دیدن نظامی، اطلاعاتی و فنی و سپس بازگشت آن‌ها به بحرین برای اجرای عملیات را از آن‌جا مدیریت می‌کند. طبیعتا، برخی از رهبران گروه؛ ایران یا عراق را به عنوان مقر انتخاب کرده‌اند. اجرای چنین تحرکات پیچیده‌ای بدون حمایت سازمان‌های اطلاعاتی با امکانات قابل توجه، امکان‌پذیر نیست. این سازمان‌ها، فعالیت‌های اعضا را هماهنگ کرده و پوششی برای آن‌ها فراهم می‌کنند و غیر از سلاح و مواد منفجره و وسایل ارتباطاتی، مدارک هم در اختیارشان قرار می‌دهند و ورودشان را به بحرین تسهیل می‌کنند.

در همین چارچوب، یکی از رد پاهای معروف حزب‌الله لبنان یعنی اهتمام ورزیدن به بخش رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی نیز به چشم می‌خورد. گروه تروریستی بحرینی، ادواتی را با خود وارد کشور کرده بود تا بتواند از طریق «درون‌»ها و هواپیماهای بدون سرنشین از عملیات خود فیلم‌برداری کند تا بعدتر بتواند از آن در نبرد تبلیغاتی استفاده کرده و نشان دهد که شرایط در بحرین نامساعد است و موسسات امنیتی این کشور قادر به مقابله با تروریسم نیستند. آن‌ها می‌خواهند بگویند گروه‌های تروریستی قدرت و پول فراوانی دارند تا بدین ترتیب افراد بیشتری به آن‌ها پیوسته و به جهان نشان دهند که بحرین درگیر تنش و آشوب شده است.

جزییاتی که نهادهای مسوول بحرینی منتشر کرده‌اند، حجم توطئه و گستردگی آن را نشان می‌دهد. رهبران گروه‌های تروریستی از دور فعالیت کرده و شبکه‌های پیچیده‌ای از روابط را برای اجرای طرح‌های‌شان به خدمت گرفته‌اند.

در میان متهمان این پرونده، دوازده نفر به ایران و عراق فرار کرده‌اند. اگر در ایران دولتی با رفتار طبیعی بر سر کار بود، سریعا دامن خود را از این موضوع پاک کرده و به عدالت فرصت می‌داد تا به متهمان دسترسی یافته و از آن‌ها بر اساس اصول قانونی تحقیق کند تا اتهام آنها ثابت شده یا مبرا شوند. به نظر می‌رسد ایران هیچ علاقه‌ای ندارد تا تردیدهای قوی در مورد خود را برطرف کرده یا نقش خود در عملیات تروریستی در بحرین را تکذیب کند. به نظر می‌رسد که ایران دخالت خود در امور داخلی کشورهای عربی را امری عادی تلقی می‌کند که نیازی به توضیح یا مخفی کردن ندارد. این رفتار از احساس قدرت و بی‌نیازی ناشی می‌شود و احساسی دروغین است که سعی دارد ضعف ایران در عرصه داخلی را نادیده بگیرد و قدرت کشورهای خلیج [فارس] در بازدارندگی ایران در صورت عبور از خطوط قرمز را در نظر نمی‌گیرد.

کشف این هسته تروریستی و در نتیجه به شکست کشاندن فرار ده تروریست به ایران، پیامی است مبنی بر این‌که طرح‌های تهران محکوم به شکست هستند و بحرین می‌تواند هر طرح خباثت آمیزی که در ایران پایه‌ریزی می‌شود تا در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج [فارس] نفوذ کند را از بین ببرد؛ هر چند طرح‌های ایران در عراق، سوریه و لبنان موفق بوده؛ تازه اگر تخریب و فقر و جنگ‌های داخلی را بتوانیم «موفقیت» بخوانیم.

بحرین با اتحاد ملی می‌تواند با نفوذ ایران مقابله کند؛ هر چند طرح‌های این کشور در تحول برخی رجال دین به تندرو و عامل محض ایران و تلاش آن‌ها برای ایجاد فضای مسموم طائفه‌ای در کشوری که همواره به احترام به شهروندان و آزادی‌های دینی و تعدد آراء مشهور بوده، فاش شده است. بحرین در میان کشورهای خلیج [فارس] سطح بالایی در رفاه و شکوفایی شهروندانش داشته و در بسیاری از شاخص‌های جهانی مهم رتبه بالایی دارد. مردم بحرین درک می‌کند که دستاوردهای خود را باید نگاه داشته با توطئه‌های طائفه‌ای مقابله کرده و از دولت خود در جنگ علیه تروریسم وارداتی از ایران حمایت کنند.

تکیه بر تغییر سیاست ایران امری بیهوده است که ممکن است به صاحبان این فکر ضرر برساند. سفرهای حسن روحانی رییس جمهور و محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج [فارس] چیز جدیدی ندارد. روحانی ماه گذشته به دو پایتخت عربی سفر کرد و هیچ کلمه‌ای از او دال بر آمادگی ایران برای تغییر سیاست‌هایش در خلق بحران و تنش شنیده نشد. حتی از تندی اظهارات تحریک‌آمیز و خصمانه نظام ایران کاسته نشده است.

یک هفته قبل انور قرقاش وزیر اماراتی گفت که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج [فارس] سه اصل برای تعامل ایجابی با ایران تعیین کرده‌اند: خودداری ایران از دخالت در امور داخلی همسایگان عربش، توقف تلاش برای «صدور انقلاب» و پذیرش اصل شهروندی بر اساس کشور و نه مذهب. این اصول جزو بدیهیات سیاست و تعامل بین کشورها محسوب می‌شود ولی به نظر نمی‌رسد که ایران آمادگی پذیرش آن‌ها را داشته باشد. تا زمان بروز شرایطی جدید که منجر به بازنگری ایران در سیاست‌هایش شود، باید آماده مواجهه قدرتمند با هر گونه تعدی این کشور با توسل به تمام امکانات موجود بود. عملیات «طوفان قاطع» [عملیات نظامی عربستان در یمن] بهترین دلیل و نمونه برای این منظور است.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان