آیوی ایساچاروف – تایمز آف اسراییل\ ترجمه: روزبه. میم – ایران‌در‌جهان: یک ژنرال ارشد ایرانی به یک روزنامه کویتی گفت که ایران کارخانه‌های تولید راکتی در لبنان راه‌اندازی کرده که در کنترل کامل گروه تروریستی حزب‌الله قرار دارد.

روزنامه الجریده با نقل قول یکی از معاونان فرمانده سپاه پاسداران ایران، گزارش داد که ایران در ماه‌های اخیر کارخانه‌هایی برای ساخت و تولید راکت و اسلحه در لبنان راه‌اندازی کرده است. این روزنامه نگفت که کدام یک از معاونان ژنرال محمد علی جعفری این ادعا را مطرح کرده است.

این گزارش درست چند روز پس از آن منتشر شد که وزیر دفاع جمهوری اسلامی – حسین دهقان – سرتیپ سابق سپاه پاسداران گفته بود که در حال حاضر حزب الله توانایی تولید راکت‌هایی را دارد که می‌توانند هر نقطه از اسراییل را مورد هدف قرار دهند. دهقان هیچ جزییاتی در مورد این توانایی تازه (حزب الله) ارائه نکرد. گفته می‌شود که کارخانه‌های تازه در زیر زمین مستقر شده‌اند و گزارش‌ها حکایت از آن دارند که در سه ماه گذشته فعال بوده‌اند.

در جمع کارکنان این تاسیسات، مشاورانی از سپاه و همچنین متخصصان لبنانی که در دانشگاه امام حسین تهران، که یکی از نهادهای کلیدی پرسنل سپاه است، حضور دارند. گزارش‌ها حکایت از این دارند که صدها نفر در زمینه تکنیک‌های تولید راکت توسط این دانشگاه آموزش داده شده‌اند.

به استناد همین گزارش، این کارخانه‌‌ها حدود ۵۰ متر زیر زمین  مستقر شده‌اند و توسط چندین لایه دفاعی برای مقابله با بمباران احتمالی اسراییلی‌ها محافظت می‌شوند. هیچ کدام از این تاسیسات به تولید کامل راکت نمی‌پردازند، بلکه هر بخش یک قطعه از آن را تولید و سپس قطعات جمع‌آوری و پس از به هم متصل شدن راکت کامل می‌شود.  

ژنرال ایرانی که توسط الجریده مورد استناد قرار گرفته، گفت که تصمیم برای راه‌اندازی تاسیسات بومی در لبنان پس از آن اتخاذ شد که چند کارخانه تسلیحاتی در سودان و همچنین مسیر ارسال راکت‌های ایرانی از طریق سوریه توسط اسراییل بمباران شد.

کارخانه‌های تازه قادر خواهند بود به طرز چشمگیری قابلیت‌های حزب الله برای بدست آوردن راکت‌های دقیق را نسبت به گذشته افزایش دهند.

بر اساس همین گزارش راکت‌هایی که توسط این تاسیسات تازه تولید شده‌اند تا همین جای کار هم توسط حزب الله در سوریه مورد بهره برداری قرار گرفته‌اند.

این تحولات عمق درگیر بودن ایران در سوریه و لبنان را برجسته می‌کند. در جریان سفر هفته گذشته بنجامین نتانیاهو، نخست وزیر (اسراییل) به مسکو، او اطلاعات جمع‌آوری شده توسط اسراییل را به رهبران روسیه ارائه داد، اطلاعاتی که حکایت از آن داشت که ایران به دنبال راه‌اندازی یک پایگاه نیروی دریایی در سواحل مدیترانه سوریه دارد، احتمالا در منطقه لاتاکیا.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان