مایکل روبین- نیوزویک| ترجمه: کامیار توانمند-ایران‌در‌جهان: حوالی ماه سپتامبر – شهریور ماه – بود که من در مقابل کمیته اطلاعات مالی مجلس نمایندگان شهادت دادم که دولت اوباما، به ایران پول جزیه – پرداخت پول در ازای آزادی گروگان – پرداخت کرده که مبلغ آن ۴۰۰ میلیون دلار بوده است. اما بعد مشخص شد که اول: مبلغ پرداخت شده سه برابر این بوده است و دوم: این پول به صورت نقد و با هواپیما تحویل شده تا در مقابل آن، ایران گروگان‌های آمریکایی را آزاد کند. در زمان حضور در مقابل کمیته مجلس نمایندگان والبته الان هم مشخص شده که مقامات رسمی وزارت خارجه، در این مورد به کمیته مجلس نمایندگان دروغ گفته‌اند.

بگذارید همین‌جا بگوییم که نگاه ایران در مقابل پرداخت این پول از سوی ایالات متحده آمریکا چه بود. روز ۲۳ فوریه حسین نجات، معاون امنیتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت که ایران، آمریکا را مجبور کرد ۱.۴ میلیارد دلار پرداخت کند تا بتواند جیسون رضاییان، خبرنگار روزنامه واشینگتن‌پست که در ایران دستگیر شده بود را آزاد کند.

معنای آن برای ایالات متحده چیست؟ متاسفانه، این اقدام نامناسب، خسارت خود را وارد کرده و دیگر دیر شده است. پول نقدی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دریافت کرد (گفتنی است سپاه تمامی پول آزادی گروگان را که پرداخت شده بود، برای خود نگه داشت) خرج هزینه دهشت و ترور بیشتر در کارزارهای ایران در سوریه،‌ یمن و شاید حتی بحرین شد.

در سال ۲۰۱۰ ایالات متحده یک نقشه ایرانی که تلاش داشت سفیر عربستان سعودی در واشینگتن را ترور کند، برملا و متوقف کرد. دلیلش این بود که نهادهای امنیتی آمریکا، حساب‌های مالی مرتبط با سپاه قدس را رصد می‌کردند. انتقال پول نقد برای ایران خیلی راحت‌تر است چون خطر رصد شدن را از آن می‌گیرد. به شکل طعنه‌آمیزی جالب است که دولت دانلد ترامپ، همان کسی که باراک اوباما و وزیر خارجه‌اش جان کری برای معامله گروگان‌گیری منصوب کرده بود را در همین سمت،‌ نگه داشته است. حداقل‌اش این است که باید روی آن معامله گروگان‌گیری کمی فکر دوباره کرد. اوباما وعده داده بود که شفاف‌ترین دولت در تاریخ را داشته است.

پنج هفته است که اوباما ریاست جمهوری را ترک کرده و حالا ترامپ این قدرت را دارد که وعده کسی که پیش از او در قدرت بوده را بررسی کرده و دروغ‌گویی واقعی پرداخت معامله گروگان‌گیری اوباما را برملا کند.

*این نوشته، دیدگاه نویسنده است که اول روی وب‌سایت «امریکن انترپرایز انستیتو» منتشر شده و نیوزویک آن را دوباره بازنشر داده است.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان