هفت جوان ایرانی نسخه‌ی ایرانی آهنگ فارل ویلیامز را فیلم برداری کرده بودند. آن‌ها به تازگی محکوم به ۹۱ ضربه شلاق و جریمه‌ی زندان به صورت تعزیری شدند.

هفت جوان ایرانی که «جرات» پیدا کردند تا نسخه‌ی خودشان از آهنگ موفق جهانی «هپی» فارل ویلیامز را منتشر کنند، به جرم این که نباید این کار را انجام می‌داند دستگیر شدند. آن‌ها محکوم به جریمه‌ی زندان و ۹۱ ضربه شلاق به صورت تعزیری شدند. یک سال زندان تعزیری برای زن جوانی که ویدئو را به صورت آنلاین بر روی اینترنت قرار داده است و شش ماه زندان برای سایرین. آن‌ها باید به خاطر هتک حرمتی که کرده‌اند و الگوی بدی را که به جوانان ایرانی (ارائه) داده‌اند، درس بگیرند. در زمان دستگیری آن‌ها با این حال رئیس جمهور ایران، حسن روحانی در حساب کاربری توئیتر خود (عبارت زیر را) اعلام کرده بود که «شادی حق مردم ماست. ما نباید در مقابل رفتارهایی که باعث شادی می‌شود خیلی سخت‌گیر باشیم.» بلکه باید شادی را پخش کنیم.

“#Happiness is our people’s right. We shouldn’t be too hard on behaviors caused by joy.” 29/6/2013
Hassan Rouhani (@HassanRouhani) May 21, 2014

فارل ویلیامز در شبکه‌ی اجتماعی اعلام کرده است که او «عمیقا ناراحت شد از این‌که می‌بیند این جوانان به خاطر این که خواستند تا شادی را تقسیم کنند، بازداشت شده‌اند.»

شرکت کنندگان در این کلیپ در روز ۱۹ ماه می، به خاطر پخش ویدئوی‌شان در اینترنت دستگیر شدند. این ویدئو در یوتیوب بیش از یک میلیون و هفتصد هزار بار دیده شده است. آن‌ها پس از دو روز با سپردن وثیقه از زندان آزاد شدند و در تلویزیون دولتی ایران هم به اعتراف وا داشته شدند. آن‌ها هفته‌ی پیش در تهران دادگاهی شدند. فرشید روفوگران وکیل این جوانان، به آژانس آ‌اف‌پ اعلام کرده است که موکلین‌اش به خاطر «پخش غیرقانونی فیلم» و «روابط نامشروع» مجرم شناخته شدند.

با دیدگاهی از این گوشه‌ی سیاره‌ی زمین، هیچ چیز غیرعادی و بدی در این ویدئو دیده نمی‌شود. به‌جز این‌که دختران حاضر در این ویدئو به اندازه کافی پوشیده نیستند، در واقع به اندازه‌ایی که به زنان ایرانی تحمیل می‌شود. آن‌ها با مردانی می‌رقصند که این موضوع در این کشور تحمل ناپذیر است و این‌که رفتار آن‌ها تا حد زیادی مغرضانه قضاوت شده است.

سازمان عفو بین الملل هم با انتشار بیانیه‌ایی به حمایت از این محکومان برخاسته است. «با این حکم، پوچی این دعوای ناعادلانه نشان داده شد. و اگر این موضوع ثابت شود، این حکم احمقانه خواهد بود. به خاطر تهیه و تدوین یک کلیپ ویدیوئی و به پاسداشت شادی این افراد محکوم شده‌اند و کارشان همانند کاری مجرمانه طبقه بندی شد است.»

* از: ماری اوتاوی/ در: لیبراسیون / مترجم: شادی سابُجی- ایران در جهان

عنوان اصلی مطلب:

Des Iraniens trop «Happy» condamnés au fouet avec sursis

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان