رادیو فرانسه: بحران‌ها و خشونت‌ها در خاورمیانه، صفحات اول روزنامه‌های سراسری فرانسه را نیز اشغال کرده است؛ روزنامه لوموند، مهمترین روزنامه چاپ پاریس تیتر اول خود را به دستور اوباما برای حمله نیروهای آمریکایی به مواضع داعش برای حمایت از مسیحیان و کردهای عراق، اختصاص داده و باز در همان صفحه اول، از نقض آتش‌بس از سوی حماس و اسرائیل در غزه نوشته است.
روزنامه لوموند با اعلام این خبر که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا مجوز حمله هوایی به پیکارجویان سنی داعش را صادر کرده، نوشته که فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه نیز اعلام کرده که این کشور آماده حمایت از کردهای عراقی در برابر نیروهای داعش است. از سوی دیگر، برنارد کوشنر نیز هشدار داده که باید اقلیت ایزدی عراق را نجات داد.

لوموند در صفحه دوم خود با انتشار گزارشی از خبرنگار خود در واشنگتن به بررسی دستور اخیر باراک اوباما که شب گذشته صادر شد پرداخته و پیشینه حضور آمریکا در عراق طی یک دهه گذشته را نیز مرور کرده است.

این روزنامه با اشاره به تفاوت سیاست های باراک اوباما با رئیس جمهور پیشین آمریکا می‌نویسد که اوباما در ماه مه گذشته در سخنرانی خود در یک آکادمی نظامی گفته بود که آمریکا نمی‌تواند هر بار که در عراق بحرانی به وجود می‌آید دخالت نظامی کند. اکنون نیز اوباما در درجه اول گفته که دخالت نظامی در عراق برای محافظت از نیروهای آمریکایی در منطقه کردستان این کشور است.

لوموند در ادامه با بررسی حمایت فرانسه از کردستان عراق، به موضع کشور بریتانیا نیز می‌پردازد و می‌نویسد که بریتانیا که ریاست شورای امنیت سازمان ملل را در ماه اوت بر عهده دارد، باید طرح قطعنامه علیه دولت اسلامی یا همان داعش را با هدف نابودی منابع مالی و همچنین از بین بردن شبکه‌هایی که از این گروه افراطی سنی مذهب طرفداری می‌کنند، به جریان بیندازد.

اما لوموند به غیر از این گزارش، مطلب دیگری را نیز درباره اوضاع جنگ در عراق منتشر کرده و نوشته که پیکارجویان داعش به دروازه‌های کردستان عراق رسیده‌اند.

این مطلب لوموند با این جمله آغاز می‌شود که تروریست‌های ابوبکر البغدادی که در ماه ژوئن گذشته در مناطقی از عراق و سوریه اعلام خلافت کرد، به نظر می‌رسد که محدودیتی برای خود قائل نیستند و این پیکارجویان اکنون اربیل در کردستان عراق را تهدید می‌کنند.

لوموند با اشاره به پیروزی‌های اخیر داعش در عراق ادامه می‌دهد که این گروه مسلح تندرو توانسته تا کنون شهرهای مهمی چون سنجار و قرقوش را در شمال عراق را به تصرف خود در آورده است.

این روزنامه با انتشار نقشه‌ای عراق به خوبی نشان داده که نیمه غربی این کشور، از شمال و مرز ترکیه گرفته تا جنوب و مرز عراق با عربستان سعودی، در کنترل نیروهای داعش است.

لوموند به تلاش مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق اشاره می‌کند که چند روز پیش اعلام کرد که به پیشمرگه‌های کرد دستور داده که به جنگ داعش بروند و مواضع آنها را مورد حمله قرار دهند.

علاوه بر لوموند، فیگارو و لیبراسیون نیز به بحران‌های غزه و عراق پرداخته‌اند و نگرانی غربی‌ها را نسبت به وضعیت خطرناک اقلیت‌های دینی در عراق، به ویژه مسیحیان و ایزدیان منعکس کرده‌اند.

فیگارو گزارش خود را با این جمله آغاز کرده که شهر قرقوش که اکنون به دست نیروهای داعش افتاده، مهمترین شهر مسیحی نشین در شمال عراق به شمار می‌رود. این روزنامه به ناتوانی نیروهای محلی در حفظ این شهر پرداخته و نوشته که کردها نتوانستند از حمله داعش به قرقوش جلوگیری کنند.

این درحالی است که فیگارو در مصاحبه با مریم بن راد، یک محقق مرکز مطالعات علوم سیاسی پاریس اضافه می‌کند که نیروهای داعش از تصرف بغداد نیز چشم پوشی نمی‌کنند و اولین مراکز شکل‌گیری و آموزشی نیروهای داعش در بغداد بوده است.

این پژوهشگر تأکید می‌کند که خطر داعش حتی برای اردن و فلسطین هم جدی است.

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان با پیشروی داعش در عراق و سوریه جلوگیری کرد، می‌گوید که در وهله اول، این پیشروی چاره‌ای جز حمله نظامی ندارد، اما نیروهای عراقی و کرد طی روزهای اخیر نشان داده‌اند که توان لازم را برای مقابله با داعش ندارند.

این پژوهشگر همچنین درباره پشتوانه سلاح گروه داعش می‌گوید که در سال ۲۰۰۳ وقتی صدام حسین، رهبر پیشین عراق، سقوط کرد، انبارهای سلاح که رها شده بود به دست نیروهای داعش افتاد. آنها توانستند که مراکز نظامی‌ای که متروکه شده بود در اختیار بگیرند. آنها همچنین از سوی شبکه‌های قاچاق سلاح در سوریه نیز تغذیه می‌شوند. در نهایت این که به دست گرفتن منابع نفتی در شمال عراق می‌تواند به خرید سلاح از سوی آنان منجر شود.

اما روزنامه لاکروا که نزدیک به مسیحیان فرانسه است نیز در سرمقاله خود نسبت به وضعیت خطرناک اقلیت‌های دینی در شمال عراق هشدار داده و ابراز نگرانی کرده است.

سرمقاله نویس این روزنامه به تعداد بی‌شمار پناهندگان عراقی اشاره و تأکید کرده که ادامه چنین وضعیتی فقط به افزایش تعداد پناهندگان خواهد شد.

لاکروا با اشاره به مسؤولیت مجامع بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد در زمینه حفظ امنیت اقلیت ها، می‌نویسد که با این حال آینده و سرنوشت این گروه اکنون در دستان مقامات عراقی است. زیرا آنها هستند که با تقرفه‌ای و عدم انسجام خود به نیروهای شورشی همچون داعش مجال ظهور می‌دهند.

* این مطلب برگرفته از سایت فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه است.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان