مرضیه رسولی در ژانویه‌ی ۲۰۱۲ به خاطر تبلیغ و رابطه داشتن با دفتر محلی بی بی سی و انتشار اطلاعات طبقه بندی شده بازداشت شده است.

مرضیه رسولی خبرنگار زن ایرانی روز دوشنبه از طریق حساب کاربری توییترش اعلام کرد که به خاطر «تبلیغ علیه نظام و اغتشاش در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات» به ۵۰ ضربه شلاق و ۲ سال حبس محکوم شده است.

رسولی که هم وبلاگ نویس و هم روزنامه نگار آزاد است برای چندین سرویس هنری و فرهنگی در روزنامه‌های اصلاح طلبی چون «شرق» و «اعتماد» کار کرده است. در اواسط ژانویه‌ی ۲۰۱۲ با دو روزنامه نگار دیگر یعنی پرستو دوکوهکی و سهام الدین بورقانی بازداشت می‌شود. پرستو دوکوهکی خبرنگار و فعال حقوق زنان است و سهام الدین بورقانی عکاس است. پس از یورش به محل زندگی این سه روزنامه نگار، پلیس هر سه را به زندان اوین در تهران می‌برد. براساس گزارش سازمان عفو بین الملل این دستگیری‌ها به نظر می‌رسد که «در راستای تلاش بر سرکوب صدای بالقوه‌ی منتقد جامعه برای نگاه به انتخابات در ماه مارس ۲۰۱۲ » است.

در ۲۵ فوریه‌ی ۲۰۱۲ در بخش بررسی جرایم ایران، اتهامات رسمی علیه این سه روزنامه نگار را منتشر کرده است. این خبرنگاران (ممنوعه) با دفتر محلی بی بی سی، برای همکاری جهت ایجاد شبکه‌ی محرمانه‌ی تبلیغات و انتشار اطلاعات طبقه بندی شده روابطی داشتند. این روزنامه نگاران همچنین متهم هستند که ارتباطاتی را با سرویس‌های جاسوسی انگلیسی داشته‌اند. چند روز بعد هر سه روزنامه نگار پس از به ودیعه گذاشتن سپرده‌های سنگین آزاد شدند.

این گونه اتهامات اغلب در سیستم حاکمیت ایران استفاده می‌شود تا از این طریق فعالان و روزنامه نگاران را به خصوص بعد از انتخابات سال ۲۰۰۹ هدف قرار دهند. انتخاباتی که نتایج آن باعث شد تا خیابان‌های تهران ملتهب شود و انبوهی از معترضان به خیابان روانه شوند. براساس نظر سازمان گزارشگران بدون مرز شصت و چهار روزنامه نگار و کاربر اینترنتی در حال حاضر در ایران زندانی هستند. از این رو جمهوری اسلامی ایران «یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای متخصصان اخبار و اطلاعات» است.

مرضیه رسولی پس از اعلام این پیام در حساب توییترش مبنی بر این که «سه شنبه باید به زندان برود تا دوران محکومیت خود را بگذارند» گفت که هنوز دادگاه تجدید نظر حکم صادر شده در وهله‌ی اول را به او ابلاغ نکرده است. براساس نظر نیویورک تایمز این روزنامه نگار زن به بازداشتگاه اوین برده خواهد شد.

* از: فیلیپو اوتونا / در: لیبراسیون / مترجم: شادی سابُجی – ایران در جهان

کاریکاتور منتشر شده توسط پرشین بانو، وبلاگ و حساب کاربری توییترِ «فعال ایرانی برای آزادی بیان» در حمایت از مرضیه رسولی.

عنوان اصلی مطلب:

En Iran, du fouet et de la prison pour une journaliste

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان