برای سالیان سال واکنش مسلمانان به دولت اسراییل بابت جنایتی که علیه فلسطینی‌های بی دفاع و اشغال سرزمین‌شان داشته‌اند چیزی بیش از سکوت نبوده است. چند اطلاعیه عمومی در سرزنش حرکت اسراییل توسط دولت‌های مسلمان و در نهایت ارسال محموله‌های کمک و سکوت بیشترین واکنش آنها بوده است. اشغال سرزمین‌های فلسطینی هیچوقت به جدیت بازگو نشده و یا تبدیل به مهم‌ترین موضوع در تمامی این سال‌ها نشده است.

در حالی که مردم در کشورهای اسلامی مشکلات بسیاری دارند که به فکر چاره‌ای درباره آنها باشند اما توقع عمومی این است که درباره درگیری‌های اسراییل با فلسطینی‌ها، تعلق خاطر بیشتری نشان داده شود. در حالی که هر روز شاهد حضور و رشد افرادی با بیماری‌های روانی و البته فرصت طلب هستیم، تروریست‌هایی که به عنوان رهبران تازه به دوران رسیده توجه بسیاری را جلب می‌کنند و باعث می‌شوند به آنها بیشتر توجه نشان دهیم، متاسفانه با توجهی بسیار کم به فاجعه انسانی در مناطق فلسطینی تحت اشغال می‌پردازیم.

یکروز این القاعده و گروه‌های وابسته به آنها طالبان افغانی هستند مانند ملامحمد عمر، فردی که خود را خلیفه مسلمین نامید و امروز فرد دیگری است که به نام اسلام هزاران نفر را به قتل رسانده است و در توهمی بیمارگونه باور دارد که از طرف خداوند مامور تشکیل حکومت اسلامی شده است.

ما به یاد می‌آوریم که طالبان چه بر سر افغانستان و مردم آن آورند. قتل عام مردم هزاره شیه را که بخاطر مذهب دسته دسته اعدام شدند به خاطر داریم و حکومتی که در دهه ۹۰ میلادی خون‌خوارترین حکومت در تاریخ معاصر لقب گرفته بود. هنوز جهان حافظه هشیاری از دوره طالبان و جنایتی که علیه بشریت و مردم افغانستان مرتکب شدند به خاطر می‌آورد و مردم هنوز جنایت القاعده در آمریکا که به حمله به برج‌های تجارت جهانی موجب کشته شدن سه هزار نفر شهروند بی گناه شد را به خاطر می‌آورند. سکوت جهان در قبال مردم افغانستان موجب به وجود آمدن فاجعه ۱۱ سبتامبر در آمریکا و کاشته شدن تخم تروریسم که هر از چندگاه با ما رو در رو شد می‌شود.

امروز گروه دیگری سر از تخم در آورده و خود را داعش می‌نامد و با همان هدف طالبانی در صدد به وجود آوردن حکومتی اسلامی خود خوانده و جنگ با دیگر مسلمان است.

کاری که طالبان در حق افغانستان انجام دادند در مقایسه با کاری که داعش و همکاران وی در سوریه و عراق انجام می‌دهند به ما نشان می‌دهد که آنها با مردم بیگانه در آینده چه خواهند کرد چنانچه که موفق شوند تا دولت اسلام خود را به زور تاسیس کنند.

در حالی که ما بشدت مشغول گفتن و نوشتن از مردمی که عقل درست و حسابی ندارند هستیم، مثلا افرادی نظیر ابوبکر البغدادی یا ملامحمد عمر کسی که از خلاء قدرت، جهل و بی‌سوادی مردم و فقر آنها سوء استفاده کرد، در نهایت باید باور کنیم که در بشت برده قدرت‌های بزرگی هستند که نقش اساسی در این بین بازی می‌کنند.

مانند گروه‌های وحشی و ترسناکی که مانند هیولا مردم را می‌خورند و یا وحشیانه قتل عام می‌کنند باعث می‌شوند که ما از شنیدن صدای مظلومانه کودکان فلسطین که هر روز زیر بمباران شدید کشته می‌شوند باز داشته شویم.

اگر این تروریست‌ها خیلی ناراحت و نگران اسلام و ایجاد عدالت هستند چرا مردم بی دفاع فلسطین را نمی‌بینند که با گریه از مسلمانان کمک می‌خواهند و یا مسلمان برمه را که به دلیل در اقلیت بودن‌شان در محرومیت و رنج هستند. چه چیزی تفاوت ایجاد می‌کند تا جنگجویان را با عجله به سوریه و عراق سرازیر کند و نه به طرف برمه و یا جنگ علیه اسراییل تا از فلسطینی‌ها حمایت کنند؟ اگر تروریست‌های بین المللی که خود را جهادی می‌نامند می‌توانند از چچن و انگلستان و تمامی دنیا خود را به سوریه و عراق و افغانستان برسانند، چرا نمی‌توانند علیه بودایی‌های مسلمان کُش برمه و یا اسراییل بیاستند؟

من نه می‌گویم و نه کسی را تشویق می‌کنم که به کجا برود و یا چه بکند، فقط سوالات آسانی را را می‌پرسم تا بهتر دریابم چه چیزی باعث تفاوت عراق و افغانستان می‌شود که این کشورها را بسیار قابل توجه برای جهادگران بین المللی و القاعده و طالبان می‌کند و حالا هم نوبت داعش رسیده است.

به آسانی می توان گفت که جنگ برای اسلام و با کفار بوششی بیش نیست، چنانچه که غیر از این می بود، جاهایی وجود دارد که به راستی صحنه نشان دادن قدرت مسلمانان و جهادگرایان اسلامی است. زنگ خطر درباره داعش بایستی برای ما نواخته شود و یا هر گروه دیگری که توسط افراطی های مسلح در منطقه حاضر می شوندو آنها را خطری برای منطقه امان و مذهب امان و حتی اتحاد بین مسلمانان بایستی تلقی کرد. هر چه که در گیری ها بیشتر ادامه بیدا می کند، رژیم های سرکوبگر با فرصت طلبی از وضعیت موجود سواستفاده می کنتد تا مخالفین خود را به نام مبارزه با تروریست سرکوب کنند و البته در این میان اسراییل نیز به ادامه اشغال و کشتن فلسطینی ها ادامه می دهد به خاطر آنکه برادارن مسلمان دیگر مشغول کشاکش های کسب قدرت بیشتر در منطقه هستند. محمد اقبال لاهوری به زیبایی بیش از صد سال بیش وضعیت مسلمانان در شعری معروف به تصویر کشید و از آنها خواست تا از خواب عمیق بیدار شوند. چرا مسلمانان نمی توانند از خواب گران برخیزند؟

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان