فقط خدا می‌داند که چه اتفاقی، در ایران در مورد روسری در حال روی دادن است. یک گروه از دوستان که با آهنگ «هپی» فارل ویلیام در حیاط و در تراس‌های شهر تهران شادمانی می‌کنند، ویدئویی ضبط کرده‌اند. دختران در این ویدئو بدون روسری و با خنده‌ایی بر لب برای همه، دیده می‌شوند. اعضای این گروه کوچک دستگیر شدند و در زندان مورد آزار و اذیت قرار گرفتند. سپس مجبور شدند در تلویزیون دولتی ظاهر شوند و عذرخواهی کنند و آزاد شوند.

فارل ویلیامز خواننده‌ی آمریکایی هم از آزادی آن‌ها تسکین پیدا کرد. پس از آن ویدئوهای زیاد دیگری برای ادای احترام به این «هَپی‌های ایرانی» منتشر شد. در فیسبوک هم صفحه‌ایی به نام «آزادی‌های یواشکی من» ایجاد شده که در آن زنانی را نشان می‌دهد که در خیابان، در مغازه‌ها و حتی در بنای تاریخی «نقش رستم» بدون روسری هستند. طراح اصلی این صفحه یک زن ایرانی تبعیدی است که در لندن زندگی می‌کند. در یک گزارش دروغین در تلویزیون دولتی ایران اعلام شده است که او در مقابل پسرش مورد تجاوز قرار گرفته است. همچنین کاربران فیسبوک که در نظرات‌شان نسبت به رژیم احترام را رعایت نکرده‌اند، متهم هستند و به بیست سال زندان محکوم می‌شوند.

همچنین قبل از این‌که مقامات و مسوولان ایران مجبور باشند این موضوع را انکار کنند …. شایعه شده است که مارک زاکربرگ به دادگاهی در جنوب ایران به خاطر نقض حریم خصوصی احضار شده است.

روابط عاشقانه امروز به طور عمیقی با وجود اینترنت متحول شده است. در فرودگاه به مادری برخورد کردم که به من گفت که انتظارات زنان جوان حیرت آور شده است. این زنان بی درنگ رفاه مادی مشابه فیلم‌های آمریکایی را از شوهران آینده‌شان انتظار دارند. از این رو ازدواج در ایران روز به روز مشکل‌تر می‌شود، سن ازدواج در ایران هر روز عقب‌تر می‌افتد و اولین برخورد با اولین مانع و مشکل در زندگی هم طلاق می‌شود. و این‌که مردان جوانی هستند که محکوم‌اند انتظار بکشند تا شغلی با حقوق خوب داشته باشند، این مردان به صفحات وب پناه می‌برند زیرا آن‌جا می‌توانند تصاویر پورنوگرافیک و تحریک آمیز منتشر شده از یوتیوب یا اینستاگرام را به دست بیاورند که نشان دهنده‌ی واقعیت‌های رابطه‌ی جنسی بین زنان و مردان است…. براساس نظر این مادر سن برقراری اولین رابطه‌های جنسی پایین آمده است و تجاوز شایع‌تر و رایج‌تر شده است. البته به طور قطع ارزیابی این موضوع ممکن نیست.

در ایران شبکه‌های اجتماعی از لحاظ نظری ممنوع هستند. اما در عمل همه جا دیده می‌شوند. رئیس جمهوری ایران، حسن روحانی و رسانه‌های رسمی ایران خودشان حساب‌های توییتر یا فیسبوک دارند. آیا در اینترنت که فضای آزادی است، حریم شخصی دوباره به دست آورده خواهد شد؟ در واقع روسری در ایران آینه‌ی کامل ضد و نقیض‌های جامعه‌ی ایران و یکی از مشکلات رژیم ایران برای در کنترل نگه داشتن آن شده است.

از این رو برای جوانان ایرانی اینترنت نقش زندگی واقعی را برای‌شان بازی می‌کند. وب جایی است که آن‌ها جنس مخالف خود، سایر بخش‌های جهان، آزادی و زندگی واقعی‌شان در ایران را پیدا می‌کنند. و تنها در اینترنت است که چنین امکانی وجود دارد. این بیماری روان‌گسیختگی که بین جهان و خانواده یا خانه و حوزه‌ی خصوصی و جهان خارج، جامعه و حکومت وجود دارد باز هم با ارائه‌ی امکانات بی‌پایان در مانیتور کامپیوتر تشدید‌ و در نهایت تصویر بسیار سیاهی از این جامعه ترسیم می‌شود.

در مقاله‌ی دیگرم با نام «از ایران باز می‌گردم»، من با پدر و مادری صحبت کردم که کمی از بابت سالم بودن محیط اینترنت نگران بودند. و چون در مقابل تکنولوژی‌های جدید مهارت و تبحری نداشتند و از بابت این موضوع برای فرزندان‌شان دلهره در دل داشتند. و چون که بچه‌ها زیاد محتاط نیستند والدین نمی‌خواستند فرزندان‌شان در خطر قرار بگیرند. ایرانی‌ها به خوبی محدودیت‌ها و مرزهای‌شان را می‌شناسند و نمی‌خواهند از آن عبور کنند و خود را با خطر مواجه کنند. با آگاهی از اوضاع، چیزی که والدین را نگران می‌کند به خصوص والدینی که در محدوده‌ی سنی چهل یا پنجاه ساله هستند، این موضوع است که به خاطر تفاوت و اختلاف بسیار زیادی که بین جهان واقعی و جهان مجازی وجود دارد، کفه‌ی ترازوی جهان مجازی سنگین‌تر شود، جهانی که رضایت‌مندی‌ها در آن فوری، بسیار متنوع و بسیار خصوصی است.

این گفتار مرا به لرزه انداخته است. باید از مسوولان و مقامات ایرانی ترسید، چون آن‌ها هیولای عظیمی از جامعه‌ی اسلامی در این کشور ساخته‌اند. و فرزندان‌شان را رو در روی این هیولا قرار داده‌اند. اینترنت یک بیماری نیست بلکه نشانه‌ایی از بیماری است. با این تصدیق در نهایت می‌توان به این نتیجه رسید که بعضی از این مشکلات در ایران به طور عجیبی برای جامعه‌ی اروپا آشنا است ….

* از: کاترین فرامِری /در: لو تام (سوئیس) / مترجم: شادی سابُجی – ایران در جهان

عنوان اصلی مطلب:

La vraie vie des Iraniens sur Internet

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان