این نخستین دیدار رئیس جمهوری ایران از ترکیه از سال ۱۹۹۶ به این طرف بوده است. حسن روحانی با هدف از سرگیری همکاری بین این دو کشور از ترکیه بازدید کرده، باوجود این‌که این دو کشور در مورد وضعیت سوریه با هم توافق نظر ندارند.

رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه بازدید رسمی خود آغاز کرده است. او به مدت دو روز از همسایه‌ی ترک خود به طور کاملا نمادین دیدار خواهد کرد. آخرین دیدار در این سطح به سال ۱۹۹۶ می‌رسد. پس از آغاز جنگ در سوریه این برای اولین بار است که رئیس جمهور، جمهوری اسلامی ایران برای دیدار به ترکیه رفته است، زیرا روابط بین دو کشور به طور قابل توجهی بر سر موضوع سوریه سرد شده بود. اما با فرونشستن این کشمکش و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ایران که منجر به انتخاب حسن روحانی شد، روحانی تمایل داشت تا کشورش را از انزوا خارج کند. از این رو شتاب مذاکرات پرونده‌ی اتمی ایران، تهران و آنکار را وادار کرده است تا بر بی‌اعتمادی‌های ایجاد شده بین‌شان غلبه کنند و روابط‌شان را از سر گیرند.

رئیس جمهوری ایران در خلال یک کنفرانس مشترک با همتای ترک‌اش و با اشاره به مبارزه علیه «افراط‌گرایی و تروریسم» اظهار داشته که «بی‌ثباتی در منطقه به نفع هیچ کس نیست و کشورهای ما توافق کرده‌اند که با یکدیگر کار کنند.» عبدالله گل به نوبه‌ی خود این گونه صحبت کرد که «تلاش‌های مشترکی» برای «پایان دادن به رنج‌های منطقه» در جریان است. اما انتخاب مجدد بشار اسد میزان اختلاف نظر و عدم توافق بین این دو را نشان داده است. زمانی که حسن روحانی، که حامی وفادار دمشق است پیروزی بشار اسد را تبریک گفت، احمد داود اغلو وزیر امور خارجه‌ی ترکیه در صبح روز دوشنبه نتایج این انتخاب را «پوچ و خالی» دانست. پرونده‌ی دیگری که روابط دو جانبه‌ی بین این دو کشور را در ماه‌های اخیر مسموم کرده، مربوط به رسوایی فساد مالی اطرافیان نخست وزیر ترکیه، رجب طیب اردوغان است. رضا ضراب، تاجر ایرانی الاصلی است که مظنون به دادن رشوه به اعضای دولت محافظه‌کار اسلامی ترکیه است تا بتواند با وارد کردن طلا، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را دور بزند.

موضوع گاز

در نهایت برای از سرگیری همکاری‌شان، این دو همسایه باید شش معاهده، به خصوص در زمینه‌های تجاری و انرژی را امضا کنند. هدف از این معاهدات مضاعف کردن حجم مبادلات دو جانبه بین دو کشور و عبور از مرز ۳۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ است. ترکیه هم که به دنبال کاستن وابستگی‌اش در بخش انرژی از روسیه است امیدوار است تا با افزایش خرید گاز از ایران، قیمت کمتری در مترمکعب برای گاز به دست بیاورد که قبلا هم در این در رابطه، با ایرانی‌ها مذاکره کرده‌اند.

همزمان با سفر آقای روحانی به ترکیه، کشوری که نقش میانجی را در روابط بین ایران و غرب در پرونده‌ی اتمی ایران بازی می‌کند، نمایندگان آمریکایی و ایرانی هم از روز دوشنبه در ژنو بر سر همین موضوع با هم ملاقات کرده‌اند. این ملاقات اولین ملاقات دو جانبه‌ی رسمی بین این دو کشور از سال ۱۹۷۹ است. اولین مرحله‌ی مذاکرات بین گروه ۵+۱ و ایران در ۲۰ ژوییه به پایان می‌رسد. توافق بین‌المللی بر روی موضوع اتمی ایران به آنکارا اجازه خواهد داد تا موضوع خرید ذخیره‌ی گازش از ایران را پیش ببرد و همچنین ارتباط‌اش را حداقل با یک کشورِ منطقه بهبود بخشد.
دیپلماسی ترکیه در بخش شرقی کشورش در این سال‌های اخیر شکست‌های زیادی را تحمل کرده است.

* از: لور مرشاند / در: لو فیگارو / مترجم: شادی سابجی – ایران در جهان

منبع عکس: آدم آلتان/ آ اف پ

عنوان اصلی مطلب:

Le président iranien Hassan Rohani en terrain miné en Turquie

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان