فصل‌نامه «وورد پالسی جورنال»، شماره بهار ۲۰۱۴ خود را به موضوع «سکس و سکسوالیته» اختصاص داده که از جنبه‌های مختلف به این موضوع پرداخته شده است. یکی از مقالات اصلی این شماره به «ترانس‌جندر»ها در ایران می‌پردازد و مشکلات و چالش‌های فرهنگی، تاریخی و حقوقی آن را واکاوی می‌کند.لینک بخش اول ترجمه

لینک بخش دوم ترجمه

لینک بخش سوم ترجمه

خمینی، خامنه‌ای، فروید

هر چند که دستورات مذهبی، بویژه فتوای خمینی نقش بسزایی در مورد مجاز شدن تراجنسی‌ها ایفا کرده، جامعه پزشکی بیشترین نقش را در زمینه مشروعیت بخشیدن به شناسایی تراجنسی به عنوان یک مشکل پزشکی و در عین حال برجای ماندن همجنس‌گرایی به عنوان یک انحراف و جرم ایفا کرده است.

در واقع، گرچه معالجه تراجنسی و همجنس‌گرایی در ایران بیشتر شبیه وضعیت موجود در اواسط دهه ۱۹۲۰ جوامع اخلاقی، حقوقی و پزشکی آمریکا و اروپا است و از این جهت شباهت کمتری به دوره‌های اولیه اسلام دارد.

در هر حال، با اجتناب از نوآوری‌های علمی، پزشکی و تکنولوژیکی، بنیانگذاران جمهوری اسلامی سعی کرده‌اند تا از این ساختارهای علمی به عنوان بخشی از اقدامات خود برای طراحی یک «حاکمیت اسلامی مدرن» که در داخل ایران به عنوان «انطباق» شهرت دارد بهره برداری کنند.

نجم آبادی این موضوع را به درستی در جریان مشارکت خود در یک کنفرانس پزشکی در سال ۲۰۰۶ اینگونه توضیح می‌دهد، «در یکی از دیوارها، تصویر مشترک آیت الله خمینی و خامنه‌ای – که در همه ساختمان‌های دولتی و بسیاری از موسسات خصوصی عمومیت دارد مشاهده می‌شد – و در دیوار مقابل تصویر فروید قرار داشت.» اتفاق نظر بین جوامع پزشکی و مذهبی پیرامون موضوع تراجنسی یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انطباق بعد از انقلاب ایران است. پزشک‌ها بر تفکیک بین همجنس‌گرایی و تراجنسیتی تاکید کرده و به آن افتخار می‌کنند. تنها تفاوت این‌جا است که این دو موضوع را از جنبه پزشکی و نه مذهبی مورد بررسی قرار می‌دهند. به علاوه جامعه پزشکی ایران از حمایت خود از تفکیک این دو موضوع منافعی نیز بدست می‌آورد. طی دهه گذشته، بخش پزشکی که در زمینه انجام جراحی تغییر جنسیت تخصص دارد با رشد قابل ملاحظه‌ای مواجه شده است. در همین زمینه درمانگاه‌هایی با تخصص در زمینه خدمات رسانی به بیماران تراجنسی که اکثر آنها در تهران هستند افتتاح شده‌اند.

ایران در زمینه تغییر جنسیت احتمالاً نقش تعیین کننده‌ای را در جهان ایفا خواهد کرد و حتی همانطور که نشریه گاردین نقل می‌کند «بیمارانی از کشورهای اروپای شرقی و عربی که به دنبال تغییر جنسیت خود هستند به ایران مراجعه خواهند کرد.» از نظر نجم آبادی، افزایش مراجعات عمومی، بویژه در مورد افرادی که از استا‌ن‌های دیگر به تهران مراجعه می‌کنند منجر به انجام عمل‌های جراحی بیشتری خواهد شد زیرا به این درمانگاه‌های دسترسی یافته و حاکمیت نیز از طریق رسانه‌ها از تراجنسی‌ها حمایت به عمل می‌آورد.

برخی از پزشکان که کل حرفه پزشکی خود را بر موضوع تغییر جنسیت متمرکز کرده‌اند، شهرت بین المللی آنها هم به واسطه اینکه «قهرمان» جامعه تراجنسی‌های ایران هستند افزایش یافته است. مصاحبه‌ها، فیلم‌های مستند و خاطرات ثبت شده از این پزشکان در مورد قدرت آنها در «رفع» اشتباهات طبیعت و «حفظ جان» قربانیان طبیعت وجود دارد که بعضاً با خود بزرگ‌بینی هم همراه است. در یکی از این یادداشت‌ها به نام «تطهیر جسم»، یادداشت‌های یک جراح از تراجنسی‌های ایران، دکتر شهریار کهن‌زاد می‌نویسد؛ «سالهاست که من دانش و تجربه خود را به توسعه فنون جراحی معطوف کرده‌ام تا به این ترتیب زمینه احیای موجودیت این افراد و خروج آنها از تاریکی و ابهام فراهم شود … و به این ترتیب به طور مستقیم مسئولیت بزرگ اصلاح این خطای طبیعت را پذیرفته‌ام. زیرا طبیعت چندان هم بی نقص نیست. در یک فیلم مستند به نام «مانند دیگران باشی»، دکتر بهرام میرجلالی انسجام تفکیک بین همجنس‌گرایان و تراجنسی‌ها و به تبع آن قانونی شدن تراجنسیتی در ایران را از خدمات خود محسوب می‌کند.

او ادامه می‌دهد، «جالب است بدانیم که همجنس‌گرایی یک جرم مشخص تلقی می‌شود و دارای مجازاتی نظیر سنگسار است، اما چرا تراجنسیتی مجاز شناخته می‌شود؟ من می‌توانم بگویم که من یکی از پیشروان نگرش جدید درباره تراجنسیتی در طی ۲۰ سال گذشته بوده‌ام.»

آترینا، یکی از زنان تراجنستی به سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که بسیاری از ایرانیان تراجنستی که چاره‌ای جز انجام عمل تغییر جنسیت نداشته‌اند مورد سوء استفاده قرار گرفته‌اند. او می‌گوید، «پزشکانی هستند که برخی از دوستان او را که برای انجام عمل جراحی پولی در اختیار نداشتند، مورد بهره برداری قرار داده‌اند. این پزشکان واقعاً در این مورد که آیا شخص قصد انجام تغییر جنسیت خود را دارد، و اینکه آیا عمل جراحی به درستی انجام می‌شود، یا عواقب آن چه خواهد بود اهمیتی قایل نیستند. پزشکانی هم وجود دارند که می‌توانند مبالغ کمتری را برای انجام جراحی مطالبه کنند اما همچنان قیمت‌ها را افزایش می‌دهند و این مشکل را بزرگ جلوه می‌دهند. به این ترتیب، افراد تراجنسی مانند پلکا‌ن‌های ترقی این گروه از پزشکان برای سودجویی آنها هستند. آخرین موضوعات مطرح در جامعه پزشکی ایران «معاینه برای بازگشت معکوس» برای همجنس‌گرایان است که این بار هم معطوف به تحقیقات روانپزشکان آمریکایی است که به طور منظم این معالجه را برای رفع معضل همجنس‌گرایی در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ انجام دادند. در معالجه معکوس، معمولاً بیمار در معرض برخی از محرک‌ها، مانند تصویرهای تحریک کننده این تمایلات، و بطور همزمان فشار؛ شوک و دردهایی خاص قرار می‌گیرد.

در یکی از مقالات جدید منتشر شده در مجله «مطالعات علم پزشکی ایران» مواردی از معالجه همجنس‌گرایان پیشین به روش معالجه معکوس گزارش شده است. شایان ذکر است که انجمن روانپزشکی آمریکا و سازمان جهانی بهداشت معالجه معکوس را به عنوان روش تغییر هویت جنسی محکوم کرده است.

ادامه دارد …

* از: راچل ترمان / در: وورد پالسی جورنال / ترجمه از انگلیسی: پارسا آزاد- ایران در جهان

راچل ترمان، ایرانی-امریکایی و کاندیدای دوره دکترای علوم سیاسی، در دانشگاه کالیفرنیا.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان