فرستاده‌ی سازمان ملل، (اخضر) ابراهیمی، سرخورده از بخت کم برای رسیدن به صلح در جنگ داخلی سوریه، کار را رها کرده است. میانجی بعدی را نیز خطر ناکامی تهدید می‌کند.

تقریباً دو سال به خود زحمت داد تا جلوی خونریزی در سوریه را بگیرد و راهی برای پایان دادن به جنگ داخلی بیابد- بی‌نتیجه. اخضر ابراهیمی نیز مانند سلف‌اش، کوفی عنان لُنگ می‌اندازد، او به تلخی این حقیقت را دریافته که هیچ‌کدام از طرف‌های بحران واقعاً به آتش بس و رهایی کشور و مصالحه‌های سیاسی علاقه‌مند نیستند.

دو طرف در کنفرانس سوریه در ژنو، فقط به هم ناسزا گفتند. حاکم سوریه، اسد از ماه‌ها پیش به صورت نظام‌مند مناطق مسکونی را با خاک یکسان می‌کند. او بی‌توجه به واقعیت‌های سوریه فراخوان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را برای سه هفته‌ی دیگر اعلام می‌کند در حالی که کشور ویران است و خودش نیز نامزد است.

مخالفان سکولار آنچنان متشتت هستند که تشکیلات فراگیرِ آنها تنها روی کاغذ وجود دارد. و در عرصه‌ی کارزار مدتهاست که گردان‌های اسلام‌گرایان و جهادی‌ها تعیین کننده هستند. (گردان‌های) گردآمده از نیمی از کشورهای جهان تا به نام خدا افغانستان دوم را ایجاد کنند.

صرف‌نظر از این مساله، اوضاع سیاسی در جهان از زمان بحران اوکراین کمتر جای امیدواری گذاشته است که ایالات متحده و روسیه بتوانند جنگ سردِ نیابتی خود را در خاک سوریه، با دیپلماسی پایان دهند. کشورهای سنی عرب خلیج فارس نیز آماده نیستند به ایران شیعه و متحدش حزب الله امکان پیروزی بدهند.

ابراهیمی کوشید برای مردم زجرکشیده‌ی سوریه دست کم باقیمانده‌ی وطن و آینده‌شان را نجات دهد. اما او بین سنگ‌های آسیاب منطقه‌ای و جهانی محکوم به شکست بود. دبیرکل سازمان ملل، بان کی مون می‌خواهد در روزهای آینده جانشین ابراهیمی را تعیین کند. متأسفانه قرائنی در دست نیست که روزگار جانشین (ابراهیمی) بهتر خواهد بود.

* از: مارتین گِلِن / در: تسایت آنلاین / ترجمه از آلمانی: ایران در جهان

عنوان اصلی مطلب:

Syrien-Vermittler: Brahimis Nachfolger dürfte es kaum besser ergehen

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان