ایران از اعضای کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک درخواست کرده تا ظرفیت لازم برای بازگشت مجدد این کشور به بازارهای نفت پس از اینکه این کشور به توافق مقدماتی با قدرت‌های جهانی پیرامون برنامه هسته‌ای خود دست یافته را فراهم کنند.

جمهوری اسلامی به یک توافق مقدماتی با کشورهای به اصطلاح پنج به اضافه یک شامل آمریکا، انگلستان، چین، روسیه، فرانسه و آلمان در ماه گذشته در ژنو دست یافت که به این ترتیب برخی از تحریم‌های تجاری را ضمن حفظ برنامه هسته‌ای خود کاهش داد. این توافق تحریم‌هایی که از واردات نفت ایران توسط آمریکا و کشورهای اروپایی جلوگیری کرده و محدودیت‌هایی را برای سایر مشتریان (نفت) ایران ایجاد می‌کند را تخفیف نداده است.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران این مطالب را در وین درباره بازگشت احتمالی به بازارهای نفت و دورنمای صادرات نفت اظهار کرد. کشورهای عضو سازمان اوپک فردا در وین در مورد تغییر احتمالی سقف تولید روزانه ۳۰ میلیون بشکه‌ای این سازمان تصمیم خواهند گرفت. او در همین ارتباط گفت: «امیدوارم طبق توافق صادرات خود را به تدریج افزایش بدهیم. در این مرحله بطور رسمی قصد نداریم صادرات خود را افزایش بدهیم.»

او افزود این هفته ایران قصد دارد با شرکت‌های بین المللی در پایتخت اتریش در زمینه توسعه صنعت نفت خود گفتگو کند. ایران که زمانی دومین کشور صادرکننده نفت بود در بین دوازده کشور عضو این سازمان به جایگاه ششم تنزل پیدا کرد به نحوی که متوسط صادرات روزانه نفت ایران از ۳/۶ میلیون بشکه در پایان سال ۲۰۱۱ به ۲/۶ میلیون بشکه در ماه قبل کاهش پیدا کرد. به همین ترتیب صادرات نفت ایران نیز کاهش یافته است. زنگنه گفت: «به اعتقاد ما افزایش صادرات حق ما است. من امیدوارم که کشورهای اوپک با این موضوع عاقلانه برخورد کرده و وقتی که اعضای آن پس از محدودیت‌هایی به بازار بر می‌گردند این مساله را درک کنند که باید درها را باز کرده و با آن مقابله نکنند.

توان صادرات

به نقل از وزیر نفت ایران در صورت حذف تحریم‌ها ایران می‌تواند تولید خود را به ۴ میلیون بشکه در روز در سال آینده افزایش بدهد. صادرات ایران در حال حاضر حدود ۱/۲ میلیون بشکه در روز است که از فروش روزانه ۱/۵ ملیون بشکه در روز تخصیص داده شده در بودجه خود ۳۰۰,۰۰۰ بشکه کمتر است.

به علاوه تولیدات نفت سبک از سطح کنونی ۳۰۰,۰۰۰ بشکه در روز طی دو سال و نیم آینده به یک میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد. از نظر او مذاکرات با شرکت‌های نفتی بین المللی در زمینه شرایط اکتشاف میادین نفت در اوایل سال ۲۰۱۴ در تهران و لندن انجام خواهد شد، هر چند او نام این شرکت‌ها را ذکر نکرد.

در حال حاضر، قوانین موجود شرکت‌های آمریکایی و اروپایی را از انجام معاملات انرژی منع می‌کند و سایر کشورها نیز با خطر محروم شدن از بخش بانکی آمریکا مواجه می‌شوند.

بازگشت به بازار

زنگنه گفت ایران در حال زمینه سازی برای بازگشت کامل به بازار است. مقامات آمریکا اعلام کرده‌اند که ایران در صورتی می‌تواند صادرات نفت خود را افزایش بدهد که یک توافق جامع و مشخص در مورد برنامه هسته‌ای آن وجود داشته باشد، به نحوی که جامعه بین المللی را متقاعد کند که جمهوری اسلامی در پی دست یابی به سلاح‌های هسته‌ای نیست. ایران اعلام کرده است که تحقیقات هسته‌ای آن فقط برای مقاصد صلح آمیز است.

در مقابل محدود کردن برنامه بیشتر فعالیت‌های حساس هسته‌ای ایران، توافق موقت شش ماهه حاصل شده در تاریخ ۲۴ نوامبر در ژنو امتیاز کاهش تعداد محدودی از تحریم‌های ایران از جمله محدودیت‌های آمریکا در زمینه معاملات طلا، محصولات شیمیایی و اتومبیل و ممنوعیت اتحادیه اروپا در زمینه بیمه حمل و نقل نفت ایران را شامل می‌شود.

تحریم‌های نفتی اعمال شده توسط آمریکا و اتحادیه اروپا پا برجا خواهد بود، گرچه این شش کشور وارد کننده نفت ایران یعنی چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه و تایوان مجاز خواهند بود تا سطح واردات خود را در سطح فعلی به جای کاهش قابل ملاحظه تا شش ماه آینده که طبق قانون آمریکا مدنظر بوده است حفظ کنند.

مجاز شدن امکان مذاکرات نفتی

طبق این توافق، سایر کشورهایی که پس از اعمال تحریم‌های نفتی در ماه ژوئیه ۲۰۱۲ خرید نفت از ایران را متوقف کردند مجاز به واردات مجدد در این دوره شش ماهه نیستند. در عین حال، محدودیتی برای شرکت‌ها به منظور انجام مذاکره با ایران درباره همکاری‌های احتمالی در آینده وجود ندارد ولی سرمایه گذاری‌های انرژی هنوز بر اساس قوانین آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم است. چندین شرکت عمده نفتی از جمله رویال داچ شل، بی‌پی و توتال در پروژه‌های نفتی ایران در سال‌های قبل مشارکت داشتند.

ساره برادلر سخنگوی شرکت نفتی شل در لندن در ایمیلی به بلومبرگ گفت که این شرکت همه تحریم‌های بین المللی اعمال شده علیه ایران را رعایت می‌کند. او افزود شرکت شل همه فعالیت‌های تجاری بالادستی خود را در سال ۲۰۱۰ در ایران متوقف کرده و مبادلات خود را با ایران از سال گذشته تعلیق کرده است.

توبی اودان سخنگوی شرکت بی‌پی در لندن گفت که این شرکت به دلیل فشارهای سیاسی بسیار پیچیده بایستی شرایط را با تامل و دقت مورد ملاحظه قرار بدهد. از نظر او ایران به وضوح از منابع سرشار و توان بالقوه بزرگی برخوردار است.

* از: گرنت اسمیت، نایلا رازوک و لانان گوین / در: بلومبرگ / مترجم: پارسا آزاد – ایران در جهان

عنوان اصلی مطلب:

Iran Wants OPEC to Make Room for a Boost to Its Oil Exports

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان