آرش بهمنی ـ ایران در جهان: ۱. دو هفته بیشتر تا پایان نیم فصل لیگ برتر باقی نمانده است. هم‌زمان بازی‌های جام حذفی هم در حال انجام است. پرسپولیس با وجود آن‌که تا الان بازی‌های چندان دل‌چسبی را به نمایش نگذاشته٬ اوضاع خوبی دارد. در لیگ برتر٬ امکان قهرمانی در نیم‌فصل با درصد بالایی احتمال دارد. دو بازی آینده مقابل استقلال خوزستان (در تهران) و تراکتورسازی (در تبریز) بازی‌های سختی هستند٬ اما برای تیمی که می‌خواهد به سیاق گذشته٬ اقتدار خود را به دیگران اثبات کند٬ این بازی‌ها هم باید پلی باشد برای رسیدن به پیروزی.
در جام حذفی هم اوضاع تا این‌جا خوب پیش رفته است. پرسپولیس در دو بازی راحت٬ رقبای خود را شکست داده و به مراحل بالاتر صعود کرده است. با توجه به این‌که در فصل آینده جام باشگاه‌های اسیا٬ پرسپولیس حضور ندارد٬ تمرکز بر هر دو جام هم ضروری است.

در این میان نکته‌ای وجود دارد که مدیران و کادر فنی پرسپولیس نباید از آن غافل شوند. پرسپولیس چند سالی است که اوضاع خوبی را پشت سر نمی‌گذارد. شکست‌‌های متعدد٬ ناکامی در لیگ برتر و جام حذفی٬ عدم حضور در رقابت‌های آسیایی و … باعث شده است که عملا برتری روانی پرسپولیس در مقابل رقبا از دست برود.
این به چه معناست؟ نگاهی به بازی‌های پرسپولیس با دیگر تیم‌ها٬ شاید بتواند ما را به پاسخ این سوال رهنمون سازد. در چند سال اخیر هر تیمی که مقابل پرسپولیس بازی کرده – حتی تیمی که به تازگی به لیگ برتر صعود کرده – عملا برای برد به زمین می‌آید. پرسپولیس در سال‌های گذشته – در واقع تا نیمه نخست دهه ۸۰ – تیمی بود که پیش از آغاز بازی٬ از تیم حریف پیش بود. زیرا بازیکنان تیم مقابل عملا باور نمی‌کردند که بتوانند پرسپولیس را شکست دهند. بسیاری از تیم‌ها صرفا برای کسب تساوی مقابل پرسپولیس به میدان می رفتند در موارد زیادی هم موفق نمی‌شدند. امروز اما اوضاع به شکلی شده که تیم‌ها ترسی از بازی مقابل پرسپولیس به دل راه نمی‌دهند. این برتری روانی پیش از بازی٬ فاکتور مهمی در بازی است. فاکتوری که تقریبا تمامی تیم‌های بزرگ دنیا از آن بهره‌مندند.
از طرفی شکست‌های متعدد و حضور بازیکنان جوان‌ در پرسپولیس – که خیلی‌ها سابقه قهرمانی با پرسپولیس را ندارند – باعث شده که خودباوری آن‌ها نیز٬ کم باشد. این بازیکنان هنوز متوجه نشده‌اند که پرسپولیس با دیگر تیم‌ها تفاوت دارد. وقتی در پرسپولیس بازی می‌کنی٬ مهم نیست در زمین خودت هستی یا زمین حریف: به هر صورت باید برای برد وارد زمین شد.

۲. پرسپولیس امسال٬ تا حدی این نقیصه را جبران کرده است. رکورد خوب تیم دایی در بازی‌های خانگی و شکست‌ناپذیری در ورزشگاه آزادی٬ توانسته تا حدی برتری روانی را به سود پرسپولیس برگرداند. در این میان مشکل بازی‌های خارج از خانه هم‌چنان باقی است. این بازی‌های خارج از خانه تنها به معنای حضور در شهرستان‌ها نیست٬ بلکه پرسپولیس در بازی در ورزشگاهی جز آزادی – مثلا ورزشگاه تختی – نیز دچار مشکل است. این نقیصه‌ای است که که باید هر چه زودتر رفع شود. اگر قرار است که پرسپولیس برای قهرمانی خیز بردارد٬ نیاز به امتیازهای کامل از بازی‌های داخل و خارج از خانه دارد. مساله‌ای که البته دور از دسترس هم نیست.

در این میان هواداران تیم هم نقش مهمی دارند. حضور در ورزشگاه آزادی٬ زمانی که تعداد تماشگران حاضر در استادیوم٬ به سختی چند ردیف از سکوهای آزادی را پر می‌کند٬ امتیازی منفی برای تیم است. در این شرایط٬ حضور پرشور هواداران در استادیوم٬ می‌توان عصای دست تیم باشد.
پرسپولیس برای آن‌که بار دیگر تبدیل به همان تیم بزرگ سابق شود٬ نیاز به پیروزی و خودباوری دارد. این پیروزی و خودباوری زمانی محقق خواهد شد که تمام عوامل برای موفقیت تیم دست به دست هم دهند. روزهای خوب و بزرگی کردن٬ در پیش است.

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان