سه شنبه ثبت‌نام از نامزدهای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری که ۱۴ ژوئن برگزار می‌شود، در تهران آغاز شده است. اما وقتی روز شنبه مهلت ثبت نام پایان یابد هنوز فهرست نهایی
مشخص نیست چرا که نوبت شورای نگهبان است که نامزدهای نامطلوب را رد صلاحیت کند.

این اتفاق ممکن است برای فرد مورد علاقۀ رئیس‌جمهور محمود احمدی نژاد، اسفندیار رحیم مشایی بیافتد؛ یار دیرینه و – با ازدواج فرزندانشان – خویشاوند سببی رئیس‌جمهوری که آخرین روزهای کاری خود را می‌گذراند.

هرچه که روز انتخابات نزدیک‌تر می‌شود، لحن گفتگو میان جناح احمدی‌نژاد که بعد از دو دوره، دیگر اجازۀ شرکت در انتخابات را به عنوان نامزد ندارد از یکسو و دیگر جناح‌ها از سوی دیگر پیوسته تندتر می‌شود. احمدی‌نژاد در سخنانی در اواخر ماه آوریل تهدید کرد که مدارک محرمانه‌ای را منتشر می‌کند که به جناح اصول‌گرا که از در مخالفت با رئیس‌جمهور درآمده است به شدت آسیب وارد می‌کند. پاسخ به این تهدید توسط روزنامۀ بسیار اصول‌گرای کیهان منتشر شد. کیهان که بلندگوی رهبر مذهبی آیت‌الله خامنه‌ای محسوب می‌شود، نوشت: «یا احمدی‌نژاد دروغ می‌گوید یا ترسوتر از آن است که ادعاهایش را ثابت کند.»

فرماندۀ سپاه پاسداران محمد جعفری، کسانی را که ادعاهای نامربوط به سود خود بیان کنند با «بدترین پیامدها» تهدید کرد. آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان نیز مخالفت خود را با هرگونه دخالت در کار نهادِ شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت نامزدها اعلام داشت؛ اشاره‌ای آشکار به کاندیداتوری رحیم مشایی.

یکی از مهم‌ترین تصمیم‌ها این است که در نهایت چه کسی از ائتلاف سه‌‌گانۀ وفادار به خامنه‌ای متشکل از علی‌اکبر ولایتی (وزیر سابق امورخارجه) و غلامعلی حداد عادل (رئیس سابق مجلس) و محمدباقر قالیباف (شهردارتهران) پا به عرصه خواهد گذاشت. همچنین همه منتظر تصمیم‌گیری رئیس‌جمهور سابق محمد خاتمی هستند که آیا وی از طرف اصلاح‌طلب‌ها نامزد می‌شود یا نه. کاندیداتوری رئیس‌جمهور اسبق علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی نیز مطرح است، اما خود وی به تازگی گفت که نمی‌خواهد بدون موافقت خامنه‌ای شرکت کند.

در روزهای پیش موضوع مورد علاقه احمدی‌نژاد یعنی انکار هولوکاست در مبارزات انتخاباتی مطرح شد؛ قالیباف و حداد عادل در گفتگویی با روزنامه‌نگاران گفتند که رئیس‌جمهور با این حرف، به ایران در تمامی سطوح آسیب وارد کرده است.

نمایندگان مجلس هم به سخن آمدند؛ منصور ارانی عضو کمیسیون امنیت مجلس گفت: «خود آلمانی‌ها به این موضوع اذعان دارند که دخالت رئیس‌جمهور کشوری دیگر، مساله‌دار است.» نماینده‌ای دیگر، اسدالله یوسفیان انکار هولوکاست را از سوی احمدی‌نژاد، کمک غیر مستقیم به اسرائیل و بزرگترین اشتباه سیاست خارجی رئیس‌جمهور خواند.»

* نام نویسنده به دلایل امنیتی نمی آید. / در: دِر اشتاندارد / ترجمه: ایران در جهان

عنوان اصلی مطلب:

Kandidaten im Iran stehen vor Hürde des Wächterrats

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان