کنگره آمریکا روز دوشنبه کار بر روی طرحی را شروع کرده که از آن به عنوان سخت ترین طرح تحریم ها تا به امروز علیه ایران یاد می شود و قرار است فشار بر جمهوری اسلامی به دنبال برنامه اتمی نظامی را شدیدتر کند.

این طرح که از آن با عنوان «طرح جامع تحریم های ایران» نام برده می شود، قصد دارد تمامی راه های در رویی که پیشتر در هرگونه تجارت با ایران وجود داشت را ببندد و تمامی شرکت ها و موسسات مالی و تجاری را از همکاری با ایران، برحذر می دارد.

مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا کار بر روی طرح نهایی را انجام دادند که در کمیته مربوطه روز دوشنبه تصویب شد. قرار است تمامی مجلس نمایندگان در هفته جاری این طرح را به رای بگذارد.

ایران از سال ۲۰۰۶ (چهار سال پیش) غنی سازی را در تاسیسات نطنز شروع کرده و به رغم درخواست های شورای امنیت سازمان ملل، آژانس بین المللی انرژی اتمی و اتحادیه اروپا که درخواست تعلیق آن را کرده بودند، به آن ادامه داده است. ایران همچنین در سال ۲۰۰۳ طرح همکاری با پروتکل الحاقی را امضا کرده اما مجلس شورای اسلامی آن را تصویب نکرده است.

با شروع ریاست جمهوری باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ او وعده داد با دولت ایران گفت وگو کند و حتی با پیشنهاد انتقال اورانیوم کمتر غنی شده ایران به روسیه برای دریافت سوخت اتمی موافقت کرد. ایران پیشنهاد را رد کرد و حدود ۱۰ ماه بعد به طرحی مشابه آن با برزیل و ترکیه تن داد.

در چهار ماه گذشته دولت آمریکا فشارها بر ایران را افزایش داد و توانست با موفقیت دور چهارم تحریم ها در شورای امنیت سازمان ملل را تصویب کند. هرچند با اجماع کامل نبود و برزیل و ترکیه به آن رای منفی دادند و لبنان رای ممتنع داد.

هوارد ال. برمن، نمایند دموکرات کالیفرنیا و رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان و کریستوفر جی. داد، سناتور دموکرات ایالت کانکتیکت و رییس کمیته بانکداری سنای آمریکا گفتند: «اگر این طرح با قدرت توسط رییس جمهوری آمریکا به اجرا گذاشته شود، واکنش مناسبی به فعالیت های جمهوری اسلامی در دستیابی به بمب اتمی، حمایت از تروریسم جهانی و نقض حقوق بشر خواهد بود.»

بر خلاف خواسته ای که وزارت خارجه آمریکا مطرح کرده بود، در این طرح هیچ نشانی از استثنا برای کشورهای همراه و دوست آمریکا دیده نمی شود و شرکت های آمریکایی و غیرآمریکایی را در بر می گیرد.

البته طرح یاد شده کمی انعطاف در اجرا نسبت به بانک ها و شرکت هایی که همکاری خوبی با آمریکا دارند در نظر گرفته شده است و از این رو دیگر به بندی برای استثنا نیاز ندارد.

این طرح همچنین راه درروهایی که شرکت هایی مثل هالیبرتون از آن استفاده می کنند را می بندد. این طرح از کلیه شرکت های بزرگ می خواهد تمامی مواد را در شرکت های تابع خود هم به اجرا بگذارند.

آمریکا طی دو قانون اصلی در سال های گذشته طرح تحریم ها با ایران را به اجرا گذاشته و در کنار آن شمار زیادی از طرح ها در کنگره آمریکا هم مطرح شده است اما از سال ۱۹۹۶ به بعد دیگر طرح تحریمی جدیدی تصویب و به اجرا گذاشته نشده است. دولت کلینتون از این اهرم فشار استفاده کرد تا اتحادیه اروپا را با خود همراه کند. جورج دبلیو بوش اما هیچگاه این تحریم ها را به اجرا نگذاشت. لابی اسراییل در واشینگتن یا آیپک، کمیته روابط عمومی اسراییلی های آمریکا، برای این تحریم ها تلاش کرده و از اقدام کنگره تقدیر کرده است.

جاش بلک، سخنگوی آیپک حمایت تمام خود را از این طرح اعلام کرده و آن را سخت ترین تحریم ها بر ایران تاکنون خوانده است.

آقای بلک گفت: «ما از کنگره می خواهیم که این طرح را تصویب کرده و پس از تبدیل آن به لایحه، به رییس جمهوری آمریکا بفرستند تا به اجرا گذاشته شود. این تحریم های گزنده، امید خوبی برای بازداشتن ایران از اقدامات خطرناکی است که به آن دست می زند و ایجاد ناامنی کند. شاید پس از دستیابی ایران به بمب اتمی، دیگر خیلی دیر شده باشد.»

Facebooktwittergoogle_plusmailFacebooktwittergoogle_plusmail

Telegram

ترجمه و ویرایش از ایران در جهان